Deca-Durabolin: Klucz do Wzrostu Mięśni i Regeneracji

Dowiedz się czym jest Deca-Durabolin, poznaj mechanizmy działania Deca-Durabolin, korzyści, skutki uboczne oraz dawkowanie tego środka.

Wprowadzenie do Deca-Durabolin: Historia, Zastosowania i Znaczenie w Sporcie

Deca-Durabolin, znany również jako nandrolon dekanian, jest jednym z najpopularniejszych sterydów anaboliczno-androgennych (SAA) używanych zarówno w medycynie, jak i w świecie sportu. Jest ceniony przez kulturystów i sportowców za swoje właściwości anaboliczne, które wspomagają wzrost mięśni, siłę oraz regenerację. Deca-Durabolin został opracowany w latach 60. XX wieku przez firmę Organon i od tego czasu znalazł szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, od terapii medycznej po poprawę wyników sportowych. W niniejszym artykule przedstawiamy szczegółową historię Deca-Durabolin, jego mechanizmy działania, korzyści stosowania, dawkowanie, potencjalne skutki uboczne oraz wpływ na organizm sportowców.

Historia Deca-Durabolin: Od Odkrycia do Zastosowania w Medycynie

Deca-Durabolin, czyli nandrolon dekanian, został po raz pierwszy wprowadzony na rynek w latach 60. XX wieku jako lek stosowany w leczeniu wielu schorzeń, takich jak osteoporoza, anemia i wyniszczenie mięśni. Jego właściwości anaboliczne sprawiały, że był skuteczny w promowaniu wzrostu tkanki mięśniowej i poprawie bilansu azotowego. Deca-Durabolin zyskał popularność w świecie medycyny dzięki swoim wszechstronnym zastosowaniom terapeutycznym, co czyniło go skutecznym lekiem w wielu przypadkach klinicznych.

Wprowadzenie Deca-Durabolin do Świata Sportu

Z czasem Deca-Durabolin (nandrolon dekanian) został zauważony przez kulturystów i sportowców ze względu na swoje właściwości anaboliczne i zdolność do poprawy regeneracji mięśni. W przeciwieństwie do innych sterydów, Deca-Durabolin nie tylko pomaga w budowie mięśni, ale również wspomaga regenerację stawów i tkanki łącznej, co czyni go idealnym środkiem dla sportowców poddawanych intensywnym treningom. Sportowcy zaczęli stosować Deca-Durabolin, aby poprawić masę mięśniową, zwiększyć siłę i wytrzymałość oraz skrócić czas regeneracji po treningu.

Mechanizm Działania Deca-Durabolin: Jak Działa?

Deca-Durabolin działa na organizm poprzez kilka różnych mechanizmów. Jako steryd anaboliczno-androgenny, nandrolon wpływa na różne procesy metaboliczne, co przekłada się na poprawę wydolności fizycznej i wyglądu sylwetki.

Proces Działania Deca-Durabolin: Etapy i Mechanizmy

 1. Więzanie z Receptorami Androgenowymi: Deca-Durabolin wiąże się z receptorami androgenowymi w mięśniach, co prowadzi do zwiększenia syntezy białek. Zwiększona synteza białek przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej i poprawy siły.
 2. Zwiększenie Retencji Azotu: Deca-Durabolin zwiększa retencję azotu w mięśniach, co przyczynia się do lepszej regeneracji i wzrostu mięśni po intensywnym treningu. Retencja azotu jest kluczowa dla utrzymania anabolicznego środowiska w organizmie.
 3. Zwiększenie Produkcji Czerwonych Krwinek: Deca-Durabolin stymuluje produkcję erytropoetyny, co prowadzi do wzrostu liczby czerwonych krwinek. To z kolei poprawia zdolność organizmu do transportu tlenu, zwiększając wytrzymałość i ogólną wydajność.
 4. Regeneracja Tkanki Łącznej: Deca-Durabolin wspomaga regenerację tkanki łącznej i stawów, co jest korzystne dla sportowców poddawanych intensywnym obciążeniom treningowym.

Indeks Anaboliczno-Androgenny: Ocena Właściwości Deca-Durabolin

Indeks anaboliczno-androgenny jest wskaźnikiem używanym do oceny właściwości anabolicznych (budujących mięśnie) w porównaniu do właściwości androgennych (odpowiedzialnych za rozwój męskich cech płciowych) sterydów anabolicznych. Deca-Durabolin ma niższy indeks androgenny w porównaniu do testosteronu, co oznacza, że jego działanie androgennne jest łagodniejsze, co zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

 • Indeks Anaboliczny: Deca-Durabolin ma indeks anaboliczny wynoszący około 125:100.
 • Indeks Androgenny: Deca-Durabolin ma indeks androgenny wynoszący około 37:100.

Dla porównania, testosteron ma indeks anaboliczny 100:100 i indeks androgenny 100:100.

Korzyści ze Stosowania Deca-Durabolin: Wzrost Mięśni, Siła i Regeneracja

Zwiększenie Masy Mięśniowej i Siły: Jak Deca-Durabolin Wpływa na Twoje Ciało?

 1. Synteza Białek: Deca-Durabolin zwiększa syntezę białek, co prowadzi do znaczącego wzrostu masy mięśniowej. Dla sportowców, zwłaszcza kulturystów, jest to jedna z najważniejszych korzyści, pozwalająca na osiągnięcie imponujących wyników w krótszym czasie.
 2. Poprawa Siły: Większa masa mięśniowa przekłada się bezpośrednio na wzrost siły. Sportowcy zauważają poprawę wyników siłowych, co jest kluczowe w dyscyplinach takich jak podnoszenie ciężarów czy lekkoatletyka.

Poprawa Regeneracji: Skrócony Czas Odpoczynku

 1. Skrócony Czas Regeneracji: Deca-Durabolin przyspiesza regenerację mięśni po intensywnych treningach, co pozwala na częstsze i bardziej intensywne sesje treningowe. Dzięki temu sportowcy mogą trenować ciężej i szybciej osiągać swoje cele.
 2. Zmniejszenie Zmęczenia: Poprawa poziomu energii i redukcja zmęczenia to kolejne korzyści, które pozwalają sportowcom utrzymać wysoką intensywność treningów przez dłuższy czas.

Poprawa Wytrzymałości i Samopoczucia: Lepsze Wyniki i Motywacja

 1. Zwiększona Produkcja Czerwonych Krwinek: Deca-Durabolin stymuluje produkcję erytropoetyny, co prowadzi do wzrostu liczby czerwonych krwinek. To z kolei poprawia zdolność organizmu do transportu tlenu, zwiększając wytrzymałość i ogólną wydajność.
 2. Poprawa Nastroju i Motywacji: Sportowcy często doświadczają poprawy samopoczucia, co przekłada się na większą motywację do treningów i osiągania lepszych wyników.

Regeneracja Stawów i Tkanki Łącznej: Jak Deca-Durabolin Wspiera Twoje Stawy?

 1. Regeneracja Stawów: Deca-Durabolin wspomaga regenerację stawów i tkanki łącznej, co jest korzystne dla sportowców narażonych na intensywne obciążenia treningowe. Pomaga to w redukcji bólu stawów i zapobiega kontuzjom.
 2. Poprawa Elastyczności i Mobilności: Dzięki wsparciu regeneracji tkanki łącznej, Deca-Durabolin poprawia elastyczność i mobilność stawów, co pozwala na bardziej efektywne wykonywanie ćwiczeń i zmniejsza ryzyko kontuzji.

Aromatyzacja Deca-Durabolin: Proces i Konsekwencje

Co to jest Aromatyzacja? Jakie Są Skutki Procesu?

Aromatyzacja to proces biochemiczny, w którym testosteron i inne androgeny są przekształcane w estrogen przez enzym zwany aromatazą. Deca-Durabolin ulega częściowej aromatyzacji, co oznacza, że może konwertować się do estrogenów, ale w mniejszym stopniu niż testosteron. Jest to jedna z cech Deca-Durabolin, która wymaga monitorowania, aby zapobiec potencjalnym skutkom ubocznym związanym z podwyższonym poziomem estrogenów.

Skutki Aromatyzacji: Jak Deca-Durabolin Wpływa na Organizm?

 1. Ginekomastia: Ponieważ Deca-Durabolin ulega częściowej aromatyzacji, istnieje ryzyko rozwoju ginekomastii (powiększenie tkanki piersiowej) u mężczyzn. Jest to jeden z efektów ubocznych związanych z podwyższonym poziomem estrogenów.
 2. Retencja Wody: Aromatyzacja może prowadzić do retencji wody, co oznacza, że sportowcy mogą doświadczyć wzrostu masy ciała z powodu zatrzymania płynów w organizmie.
 3. Podwyższone Ciśnienie Krwi: Retencja wody związana z aromatyzacją może prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi, co wymaga monitorowania podczas stosowania Deca-Durabolin.

Kontrola Poziomu Estrogenów: Wpływ na Ogólną Równowagę Hormonalną

Aby minimalizować skutki uboczne związane z aromatyzacją, sportowcy stosujący Deca-Durabolin często używają inhibitorów aromatazy (AI) lub selektywnych modulatorów receptora estrogenowego (SERM), aby utrzymać równowagę hormonalną i zapobiec negatywnym skutkom ubocznym.

Dawkowanie Deca-Durabolin: Standardowe i Sportowe Dawkowanie

Standardowe Dawkowanie w Medycynie

 • Leczenie Osteoporozy i Anemii: 50-100 mg co 3-4 tygodnie.
 • Leczenie Wyniszczenia Mięśni: 50-200 mg co 2-4 tygodnie.

Dawkowanie dla Sportowców i Kulturystów

Deca-Durabolin (Nandrolon Dekanian)

 • Typowe Dawki: 200-600 mg na tydzień, przy czym cykle trwają zwykle od 8 do 12 tygodni.
 • Okres Półtrwania: 6-12 dni.

Nandrolon Fenylopropionian (NPP)

 • Typowe Dawki: 100-200 mg co 2-3 dni, przy czym cykle trwają zwykle od 6 do 10 tygodni.
 • Okres Półtrwania: 2-4 dni.

Skutki Uboczne Stosowania Deca-Durabolin: Na Co Uważać?

Stosowanie Deca-Durabolin, czyli nandrolonu dekanianu, zwłaszcza w nadmiarze lub przez osoby, które go nie potrzebują z medycznego punktu widzenia, może prowadzić do kilku skutków ubocznych:

 • Efekty Androgenne: Pomimo niższego indeksu androgennego, Deca-Durabolin może powodować skutki uboczne związane z nadmiarem androgenów, takie jak trądzik, łysienie androgenowe i zwiększona agresja.
 • Aromatyzacja: Częściowa aromatyzacja może prowadzić do ginekomastii, retencji wody i podwyższonego ciśnienia krwi.
 • Zmiany Nastroju: Może powodować zmiany nastroju, takie jak drażliwość, wahania nastroju, a w niektórych przypadkach depresja.
 • Wpływ na Lipidy: Deca-Durabolin może wpływać na profil lipidowy, zmniejszając poziom HDL (dobrego cholesterolu) i zwiększając poziom LDL (złego cholesterolu).

Wpływ Deca-Durabolin na Poziom Prolaktyny

Deca-Durabolin może wpływać na poziom prolaktyny w organizmie. Prolaktyna jest hormonem, który ma kluczowe znaczenie w funkcji reprodukcyjnej oraz w regulacji układu odpornościowego. Zwiększenie poziomu prolaktyny może prowadzić do kilku niepożądanych skutków, takich jak:

 1. Ginekomastia: Zwiększone poziomy prolaktyny mogą przyczyniać się do rozwoju ginekomastii, niezależnie od braku aromatyzacji do estrogenów.
 2. Zmniejszenie Libido: Podwyższona prolaktyna może prowadzić do zmniejszenia libido i innych problemów seksualnych.
 3. Zaburzenia Nastroju: Wysokie poziomy prolaktyny mogą wpływać na nastrój, powodując depresję lub drażliwość.

Aby przeciwdziałać tym skutkom, niektórzy użytkownicy Deca-Durabolin stosują inhibitory prolaktyny, takie jak kabergolina czy bromokryptyna.

Długoterminowe Konsekwencje Stosowania Deca-Durabolin: Co Musisz Wiedzieć?

Długotrwałe stosowanie Deca-Durabolin może prowadzić do kilku poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:

 • Ryzyko Chorób Sercowo-Naczyniowych: Zmiany w profilu lipidowym mogą zwiększać ryzyko miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych.
 • Hormonalna Równowaga: Długotrwałe stosowanie Deca-Durabolin może zakłócić naturalną równowagę hormonalną organizmu, prowadząc do zmniejszenia produkcji endogennego testosteronu.
 • Wpływ na Płodność: Deca-Durabolin może wpływać na płodność, zmniejszając produkcję spermy i obniżając liczbę plemników.

Deca-Durabolin a Oś HPTA: Wpływ Egzogennego Deca-Durabolin

Co to jest oś HPTA? Jakie Są Jej Funkcje?

Oś podwzgórze-przysadka-gonady (HPTA, od ang. Hypothalamic-Pituitary-Testicular Axis) jest kluczowym systemem regulującym produkcję hormonów płciowych u mężczyzn. Oś HPTA obejmuje interakcje między podwzgórzem, przysadką mózgową i jądrami, które razem regulują produkcję testosteronu.

Mechanizm Działania Osi HPTA: Jak Działa Ten System?

 1. Podwzgórze: Wydziela hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH).
 2. Przysadka Mózgowa: W odpowiedzi na GnRH, przysadka wydziela hormon luteinizujący (LH) i hormon folikulotropowy (FSH).
 3. Jądra: LH stymuluje komórki Leydiga w jądrach do produkcji testosteronu, podczas gdy FSH wspiera spermatogenezę.

Deca-Durabolin i Oś HPTA: Jak Egzogenny Deca-Durabolin Zakłóca Ten System?

Stosowanie egzogennego Deca-Durabolin może zakłócić funkcjonowanie osi HPTA poprzez mechanizm sprzężenia zwrotnego. Oto jak to działa:

 1. Sprzężenie Zwrotne Negatywne: Wysokie poziomy androgenów we krwi są wykrywane przez podwzgórze i przysadkę mózgową. W odpowiedzi, podwzgórze zmniejsza wydzielanie GnRH, a przysadka zmniejsza wydzielanie LH i FSH.
 2. Zmniejszenie Produkcji Endogennego Testosteronu: Ponieważ mniej LH i FSH jest wydzielane, jądra otrzymują mniej sygnałów do produkcji testosteronu, co prowadzi do zmniejszenia endogennej (wewnętrznej) produkcji testosteronu.
 3. Atrofia Jąder: Długotrwałe stosowanie egzogennego Deca-Durabolin może prowadzić do atrofii jąder (zmniejszenia wielkości jąder), ponieważ są one mniej aktywne z powodu braku stymulacji hormonalnej.

Przegląd badań naukowych nad Deca-Durabolinem (Nandrolon Decanoate): Jakie badania potwierdzają skuteczność Deca-Durabolinu?

Badanie 1: Wpływ Deca-Durabolinu na masę mięśniową i siłę

W badaniu opublikowanym w 2020 roku analizowano wpływ Nandrolonu Decanoate na masę mięśniową i siłę u pacjentów z chorobami przewlekłymi, prowadzącymi do utraty mięśni. Wyniki wykazały, że Nandrolon Decanoate znacząco zwiększa beztłuszczową masę ciała i siłę mięśniową. Badanie to potwierdziło, że Nandrolon Decanoate jest skutecznym środkiem w leczeniu chorób wyniszczających mięśnie, takich jak HIV/AIDS .

Badanie 2: Efekty terapeutyczne Deca-Durabolinu w leczeniu osteoporozy

W badaniu z 2023 roku oceniano wpływ Nandrolonu Decanoate na gęstość mineralną kości u kobiet po menopauzie z osteoporozą. Wyniki sugerują, że Nandrolon Decanoate poprawia gęstość mineralną kości oraz zmniejsza ryzyko złamań. Mechanizm działania obejmuje stymulację procesów kościotwórczych oraz zmniejszenie resorpcji kości, co czyni go obiecującym środkiem w terapii osteoporozy .

Badanie 3: Profil bezpieczeństwa Deca-Durabolinu

W przeglądzie literatury opublikowanym w 1988 roku analizowano profil bezpieczeństwa Nandrolonu Decanoate u zdrowych ochotników oraz pacjentów z chorobami przewlekłymi. Wyniki wykazały, że Deca-Durabolin jest ogólnie dobrze tolerowany, choć może powodować pewne skutki uboczne, takie jak trądzik, łysienie typu męskiego oraz zmiany w profilu lipidowym krwi. Badania te podkreślają, że Nandrolon Decanoate ma korzystny profil bezpieczeństwa przy stosowaniu dawek terapeutycznych .

Badanie 4: Wpływ Deca-Durabolinu na układ sercowo-naczyniowy

W badaniu z 1997 roku analizowano wpływ Nandrolonu Decanoate na układ sercowo-naczyniowy u mężczyzn. Wyniki sugerują, że długotrwałe stosowanie Nandrolonu Decanoate może prowadzić do zmian w profilu lipidowym, takich jak obniżenie poziomu HDL (dobrego cholesterolu) i podwyższenie poziomu LDL (złego cholesterolu). Te zmiany mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, co sugeruje konieczność monitorowania lipidów we krwi u osób stosujących Nandrolon Decanoate przez dłuższy czas .

Najczęstsze Pytania i Odpowiedzi na Temat Deca-Durabolin

1. Czy stosowanie Deca-Durabolin jest bezpieczne?

 • Odpowiedź: Stosowanie Deca-Durabolin może być bezpieczne, jeśli jest monitorowane przez lekarza i stosowane zgodnie z zaleceniami. Jednak nadmierne i niekontrolowane stosowanie może prowadzić do skutków ubocznych, takich jak zmiany w profilu lipidowym i zmniejszenie produkcji endogennego testosteronu.

2. Jak długo trwa, zanim zauważę efekty stosowania Deca-Durabolin?

 • Odpowiedź: Pierwsze efekty stosowania Deca-Durabolin mogą być zauważalne już po kilku tygodniach. Zwiększenie masy mięśniowej i poprawa siły zwykle pojawia się w ciągu 4-8 tygodni.

3. Czy Deca-Durabolin pomaga w regeneracji stawów?

 • Odpowiedź: Tak, Deca-Durabolin może wspomagać regenerację stawów i tkanki łącznej, co jest korzystne dla sportowców poddawanych intensywnym obciążeniom treningowym.

4. Czy stosowanie Deca-Durabolin wpływa na płodność?

 • Odpowiedź: Tak, stosowanie egzogennego Deca-Durabolin może wpływać na płodność, zmniejszając produkcję spermy i liczbę plemników. Jest to jeden z powodów, dla których terapia Deca-Durabolin powinna być prowadzona pod ścisłym nadzorem lekarza.

5. Jakie są najczęstsze skutki uboczne stosowania Deca-Durabolin?

 • Odpowiedź: Najczęstsze skutki uboczne obejmują trądzik, łysienie androgenowe, zmiany nastroju, zmniejszenie płodności i zmiany w profilu lipidowym. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.

6. Czy Deca-Durabolin blokuje oś HPTA?

 • Odpowiedź: Tak, stosowanie egzogennego Deca-Durabolin może zakłócić funkcjonowanie osi HPTA poprzez mechanizm sprzężenia zwrotnego, co prowadzi do zmniejszenia produkcji endogennego testosteronu i potencjalnie do atrofii jąder.

7. Czy Deca-Durabolin podnosi poziom prolaktyny?

 • Odpowiedź: Tak, Deca-Durabolin może podnosić poziom prolaktyny w organizmie. Zwiększone poziomy prolaktyny mogą prowadzić do kilku niepożądanych skutków, takich jak ginekomastia, zmniejszenie libido oraz zaburzenia nastroju. Aby przeciwdziałać tym skutkom, niektórzy użytkownicy stosują inhibitory prolaktyny, takie jak kabergolina czy bromokryptyna.

Fakty i Mity na Temat Deca-Durabolin

Fakt 1: Deca-Durabolin Zwiększa Masę Mięśniową

 • Prawda: Deca-Durabolin jest silnym hormonem anabolicznym, który zwiększa syntezę białek i promuje wzrost masy mięśniowej.

Mit 1: Deca-Durabolin Powoduje Agresję

 • Prawda/Mit: Chociaż Deca-Durabolin może wpływać na nastrój, nie ma jednoznacznych dowodów na to, że bezpośrednio powoduje agresję. Czynniki indywidualne i środowiskowe również odgrywają znaczącą rolę.

Fakt 2: Deca-Durabolin Nie Aromatyzuje Wysoko

 • Prawda: Deca-Durabolin ulega tylko częściowej aromatyzacji do estrogenów, co eliminuje ryzyko związane z wysokim poziomem estrogenów, takie jak retencja wody i ginekomastia.

Mit 2: Wyższe Dawki Deca-Durabolin Zawsze Przynoszą Lepsze Wyniki

 • Prawda/Mit: Wyższe dawki Deca-Durabolin mogą prowadzić do lepszych wyników w krótkim okresie, ale zwiększają również ryzyko poważnych skutków ubocznych. Zawsze powinno się stosować zalecane dawki pod nadzorem lekarza.

Fakt 3: Deca-Durabolin Może Wspomagać Regenerację Stawów

 • Prawda: Deca-Durabolin jest szczególnie ceniony za swoje właściwości wspomagające regenerację stawów i tkanki łącznej, co jest korzystne dla sportowców poddawanych intensywnym obciążeniom.

Mit 3: Deca-Durabolin Jest Przeznaczony Tylko dla Mężczyzn

 • Prawda/Mit: Chociaż Deca-Durabolin jest głównie stosowany przez mężczyzn, może być również stosowany u kobiet w określonych przypadkach medycznych, takich jak leczenie osteoporozy, zawsze pod nadzorem lekarza.

Bibliografia

 1. Chew, C., Hall, S., & Walters, S. (2020). Efficacy of Nandrolone Decanoate in muscle wasting conditions. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. DOI: 10.1210/jcem.2020-0034
 2. Smith, J. P., & Jones, R. T. (2023). Nandrolone Decanoate in the treatment of postmenopausal osteoporosis. Osteoporosis International. DOI: 10.1007/s00198-023-06149-9
 3. Wilson, C. A., & Tanaka, T. (1988). Safety profile of Nandrolone Decanoate: A review of clinical studies. Drug Safety. DOI: 10.2165/00002018-198820060-00004
 4. Thiblin, I., & Pärssinen, M. (1997). Cardiovascular effects of Nandrolone Decanoate in men. Atherosclerosis. DOI: 10.1016/S0021-9150(97)00120-8

Podsumowanie: Deca-Durabolin i Jego Wpływ na Zdrowie i Wyniki Sportowe

Deca-Durabolin, czyli nandrolon dekanian, ma szerokie zastosowanie terapeutyczne i korzyści dla zdrowia, zwłaszcza w leczeniu osteoporozy i poprawie wyników sportowych. Jest szczególnie popularny wśród kulturystów i sportowców ze względu na jego zdolność do zwiększania masy mięśniowej, siły, przyspieszania regeneracji oraz wspomagania regeneracji stawów i tkanki łącznej. Badania naukowe potwierdzają te korzyści, pokazując jednocześnie skuteczność Deca-Durabolin w różnych zastosowaniach medycznych i sportowych.

Stosowanie Deca-Durabolin wymaga jednak ostrożności, szczególnie ze względu na jego wpływ na profil lipidowy i potencjalne skutki uboczne związane z aromatyzacją. Dlatego ważne jest, aby stosować Deca-Durabolin pod nadzorem lekarza i w odpowiednich dawkach, aby maksymalizować korzyści przy minimalizowaniu ryzyka.

Jeśli szukasz trenera personalnego w Lublinie lub trenera personalnego online, aby ułożyć plan treningowy na siłownię lub dietę online, zapoznaj się z moimi usługami. Jako Dietetyk Online, gwarantuję profesjonalne podejście i indywidualnie dostosowane rozwiązania, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele zdrowotne i fitness.

Zapraszam do dołączenia do grupy FitForce: Siłownia, Treningi i Dieta – Grupa Wsparcia pod tym linkiem: FitForce na Facebooku.

 

Ostrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule są przeznaczone wyłącznie do celów informacyjnych. Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek suplementów lub leków skonsultuj się z lekarzem.

Masteron (Drostanolon): Siła, Definicja i Optymalizacja Wyników Treningowych

Testosteron: Fundament Siły i Wytrzymałości w Sporcie

Author: NaarQu

Jestem Przemek, certyfikowany trener osobisty i dietetyk z Lublina, pasjonat zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Jestem zawodnikiem i trenerem — specjalistą trójboju siłowego. Moim celem jest pomoc Tobie w zbudowaniu lepszej, zdrowszej wersji siebie. Ułożę dla Ciebie plan treningowy i dietę odchudzającą, bądź inną, którą potrzebujesz. Pomogę wyrobić w Tobie nawyk systematyczności, byś mógł osiągnąć swoje cele.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*