L-teanina: Korzyści Zdrowotne, Działanie i Dawkowanie

L-teanina - korzyści zdrowotne, działanie i zastosowania

L-teanina: Kompleksowy Przewodnik po Korzyściach Zdrowotnych, Mechanizmach Działania i Zastosowaniach

Wstęp

L-teanina to naturalnie występujący aminokwas znajdujący się głównie w liściach zielonej herbaty (Camellia sinensis). Jest szeroko badana ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne, w tym właściwości relaksujące, wspieranie funkcji poznawczych i poprawę jakości snu. W niniejszym artykule przyjrzymy się szczegółowo, czym jest L-teanina, jakie ma właściwości, jak działa na organizm oraz jakie są jej potencjalne zastosowania terapeutyczne.

Co to jest L-teanina? Charakterystyka i Pochodzenie

L-teanina, znana również jako gamma-etylamina-L-glutaminy, to niebiałkowy aminokwas, który nie jest produkowany przez organizm ludzki. Odkryta po raz pierwszy w zielonej herbacie w 1949 roku, L-teanina jest odpowiedzialna za charakterystyczny smak umami i subtelny aromat zielonej herbaty.

Jak działa L-teanina? Mechanizmy Biochemiczne i Neurobiologiczne

Wpływ L-teaniny na Neuroprzekaźniki

GABA (Kwas Gamma-Aminomasłowy) i Jego Rola w Relaksacji

L-teanina zwiększa poziom GABA, głównego neuroprzekaźnika hamującego w mózgu. GABA odgrywa kluczową rolę w redukcji stresu i lęku, działając uspokajająco na układ nerwowy. Mechanizm ten działa poprzez:

 • Zwiększenie syntezy GABA: L-teanina wspomaga enzymy odpowiedzialne za produkcję GABA.
 • Zwiększenie ekspresji receptorów GABA: L-teanina może zwiększać ilość receptorów GABA na powierzchni neuronów, co zwiększa wrażliwość na ten neuroprzekaźnik.

Dopamina: Regulacja Nastroju i Motywacji

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za regulację nastroju, motywacji i funkcji poznawczych. L-teanina zwiększa poziom dopaminy w mózgu poprzez:

 • Hamowanie rozkładu dopaminy: L-teanina może hamować enzymy rozkładające dopaminę, takie jak MAO-B (monoaminooksydaza B).
 • Zwiększenie uwalniania dopaminy: Poprzez modulację receptorów dopaminowych, L-teanina może zwiększać uwalnianie tego neuroprzekaźnika w synapsach.

Serotonina: Wpływ na Nastrój, Apetyt i Sen

Serotonina jest kluczowym neuroprzekaźnikiem regulującym nastrój, apetyt i sen. L-teanina wpływa na poziom serotoniny poprzez:

 • Zwiększenie syntezy serotoniny: L-teanina dostarcza prekursory potrzebne do produkcji serotoniny, takie jak tryptofan.
 • Modulacja receptorów serotoniny: L-teanina może wpływać na aktywność receptorów serotoniny, szczególnie receptorów 5-HT1A, co ma działanie antydepresyjne i anksjolityczne.

Aktywność Fal Mózgowych Wywoływana przez L-teaninę

Fale Alfa: Relaksacja i Czujność Bez Senności

L-teanina zwiększa aktywność fal alfa w mózgu, co jest związane ze stanem relaksacji i czujności. Fale alfa (8-14 Hz) są dominujące w stanach relaksacji, medytacji i lekkiej drzemki. Mechanizmy obejmują:

 • Synchronizacja neuronalna: L-teanina promuje synchronizację neuronów w korze mózgowej, co sprzyja generowaniu fal alfa.
 • Wpływ na układ cholinergiczny: Poprzez modulację receptorów cholinergicznych, L-teanina może wspierać generowanie fal alfa, co przyczynia się do poprawy zdolności poznawczych i redukcji stresu.

Modulacja Mechanizmów Stresu przez L-teaninę

Kortyzol: Regulacja Hormonów Stresu

Kortyzol jest hormonem stresu wydzielanym przez nadnercza. Wysoki poziom kortyzolu jest związany z przewlekłym stresem i wieloma problemami zdrowotnymi. L-teanina pomaga regulować poziom kortyzolu poprzez:

 • Zmniejszenie reaktywności osi HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza): L-teanina zmniejsza reakcję na stres poprzez hamowanie nadmiernej aktywacji osi HPA.
 • Wzrost aktywności GABA: Poprzez zwiększenie poziomu GABA, L-teanina obniża wydzielanie kortyzolu w odpowiedzi na stres.

Mechanizmy Neuroprotekcyjne L-teaniny

Właściwości Przeciwutleniające: Ochrona Komórek Mózgowych

L-teanina ma silne właściwości przeciwutleniające, które chronią komórki mózgu przed stresem oksydacyjnym. Mechanizmy obejmują:

 • Zwiększenie poziomu glutationu: L-teanina wspiera syntezę glutationu, jednego z najważniejszych przeciwutleniaczy w mózgu.
 • Neutralizacja wolnych rodników: L-teanina bezpośrednio neutralizuje wolne rodniki, zmniejszając uszkodzenia komórkowe.

Synergia L-teaniny z Innymi Związkami

Kofeina: Wspólne Korzyści i Zwiększenie Efektywności

L-teanina często jest stosowana w połączeniu z kofeiną, co prowadzi do synergicznych efektów:

 • Zwiększenie czujności: L-teanina łagodzi potencjalne negatywne skutki kofeiny, takie jak niepokój i drżenie, jednocześnie wzmacniając pozytywne efekty, takie jak zwiększona czujność i koncentracja.
 • Poprawa funkcji poznawczych: Badania pokazują, że kombinacja L-teaniny i kofeiny poprawia funkcje poznawcze bardziej efektywnie niż sama kofeina.

Interakcje z Receptorami Glutaminianowymi

L-teanina jest strukturalnie podobna do glutaminianu, jednego z głównych neuroprzekaźników pobudzających w mózgu. Działa jako antagonistyczny modulator receptorów glutaminianowych AMPA i NMDA, co przyczynia się do:

 • Zmniejszenie ekscytotoksyczności: L-teanina pomaga zapobiegać nadmiernemu pobudzeniu neuronów, co może chronić przed neurodegeneracją.
 • Regulacja plastyczności synaptycznej: Poprzez modulację receptorów glutaminianowych, L-teanina może wpływać na procesy związane z uczeniem się i pamięcią.

Korzyści Zdrowotne L-teaniny

Redukcja Stresu i Lęku: Naturalne Metody na Uspokojenie

Jednym z najczęściej badanych efektów L-teaniny jest jej zdolność do redukcji stresu i lęku. Badanie przeprowadzone przez Kimura et al. (2007) wykazało, że uczestnicy przyjmujący 200 mg L-teaniny dziennie przez 6 tygodni doświadczyli znacznej redukcji poziomu stresu i poprawy relaksacji w porównaniu do grupy kontrolnej.

Poprawa Funkcji Poznawczych: Koncentracja, Pamięć i Uwaga

L-teanina, często w połączeniu z kofeiną, może poprawić funkcje poznawcze, w tym koncentrację, uwagę i pamięć. Badanie przeprowadzone przez Haskell et al. (2008) wykazało, że uczestnicy przyjmujący kombinację 50 mg kofeiny i 100 mg L-teaniny doświadczyli znacznej poprawy zdolności poznawczych, w tym koncentracji, pamięci i szybkości przetwarzania informacji, w porównaniu do grupy kontrolnej przyjmującej placebo.

Wsparcie Jakości Snu: Naturalne Wspomaganie Relaksacji

Chociaż L-teanina nie działa jako typowy środek nasenny, może poprawić jakość snu dzięki swojemu działaniu relaksującemu. Badanie przeprowadzone przez Lyon et al. (2011) oceniało wpływ L-teaniny na jakość snu u dzieci z ADHD. Uczestnicy przyjmowali 200 mg L-teaniny dwa razy dziennie przez 6 tygodni. Wyniki wykazały znaczną poprawę jakości snu i zmniejszenie liczby przebudzeń w nocy.

Właściwości Przeciwutleniające: Ochrona Przed Stresem Oksydacyjnym

L-teanina posiada właściwości przeciwutleniające, które mogą wspierać zdrowie komórek i ochronę przed stresem oksydacyjnym. Może to przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i nowotwory. Badania sugerują, że L-teanina wspiera syntezę glutationu i bezpośrednio neutralizuje wolne rodniki, co zmniejsza uszkodzenia komórkowe.

Zastosowania Terapeutyczne L-teaniny

Suplementacja L-teaniną: Formy i Zalecane Dawkowanie

L-teanina jest dostępna jako suplement diety w postaci kapsułek, tabletek i proszku. Zalecane dawki wahają się od 100 mg do 400 mg dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb i celów.

Kombinacja L-teaniny z Kofeiną: Korzyści i Bezpieczeństwo

Kombinacja L-teaniny i kofeiny jest popularna ze względu na synergiczne działanie. L-teanina łagodzi potencjalne negatywne skutki kofeiny, takie jak niepokój i drżenie, jednocześnie wzmacniając pozytywne efekty, takie jak zwiększona czujność i koncentracja.

L-teanina w Terapii: Wsparcie Leczenia Zaburzeń Lękowych i Depresji

L-teanina może być stosowana jako uzupełnienie terapii w leczeniu zaburzeń lękowych, depresji, ADHD i innych schorzeń psychicznych. Jej naturalne pochodzenie i minimalne skutki uboczne czynią ją atrakcyjną opcją w medycynie komplementarnej.

Dawkowanie L-teaniny: Jakie Są Rekomendacje?

Dawkowanie L-teaniny zależy od celu suplementacji oraz indywidualnych potrzeb organizmu. Ogólnie rzecz biorąc, zalecane dawki wynoszą:

 • Redukcja stresu i lęku: 100-200 mg na dobę.
 • Poprawa funkcji poznawczych (w połączeniu z kofeiną): 100 mg L-teaniny i 50 mg kofeiny.
 • Wsparcie jakości snu: 200-400 mg na około godzinę przed snem.

Dawki mogą być dostosowywane w zależności od reakcji organizmu i konsultacji z lekarzem.

Bezpieczeństwo i Skutki Uboczne L-teaniny: Co Warto Wiedzieć?

L-teanina jest generalnie uważana za bezpieczną dla większości ludzi. Skutki uboczne są rzadkie i zazwyczaj łagodne, obejmują ból głowy, nudności i drażliwość. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmowane są inne leki lub istnieją przewlekłe schorzenia.

Najczęstsze Pytania i Odpowiedzi (FAQ) na Temat L-teaniny

Czy L-teanina jest bezpieczna?

Tak, L-teanina jest uważana za bezpieczną dla większości ludzi. Skutki uboczne są rzadkie i zazwyczaj łagodne. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Jak szybko działa L-teanina?

L-teanina szybko przenika przez barierę krew-mózg, a efekty można zauważyć już po 30-60 minutach od spożycia.

Czy mogę przyjmować L-teaninę codziennie?

Tak, L-teanina może być przyjmowana codziennie. Zalecane dawki wynoszą od 100 mg do 400 mg dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Czy L-teanina może być stosowana w połączeniu z innymi suplementami?

Tak, L-teanina jest często stosowana w połączeniu z kofeiną w celu poprawy funkcji poznawczych i redukcji stresu. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej kombinacji suplementów.

Czy L-teanina pomaga w zasypianiu?

L-teanina może poprawić jakość snu dzięki swojemu działaniu relaksującemu, chociaż nie działa jako typowy środek nasenny. Może pomóc zasnąć szybciej i spać głębiej.

Ile L-teaniny zawiera filiżanka zielonej herbaty?

Ilość L-teaniny w filiżance zielonej herbaty może się różnić w zależności od rodzaju herbaty, jej jakości oraz sposobu parzenia. Przeciętnie, jedna filiżanka (ok. 240 ml) zielonej herbaty zawiera od 6 do 20 mg L-teaniny. Wartości te mogą być wyższe w przypadku specjalnych odmian, takich jak gyokuro czy matcha, które mogą zawierać nawet do 50-60 mg L-teaniny na filiżankę.

Czy L-teanina jest uzależniająca?

Nie, L-teanina nie jest uzależniająca i nie wywołuje tolerancji przy długotrwałym stosowaniu.

Jakie są skutki uboczne L-teaniny?

L-teanina jest generalnie uważana za bezpieczną i dobrze tolerowaną. Skutki uboczne są rzadkie i zazwyczaj łagodne, mogą obejmować ból głowy, nudności i drażliwość.

Jakie są korzyści zdrowotne L-teaniny?

L-teanina może przynosić różnorodne korzyści zdrowotne, w tym redukcję stresu i lęku, poprawę funkcji poznawczych, wsparcie jakości snu oraz działanie przeciwutleniające.

Fakty i Mity na Temat L-teaniny

Fakt: L-teanina poprawia relaksację

L-teanina zwiększa poziom GABA, dopaminy i serotoniny, co przyczynia się do poprawy relaksacji i redukcji stresu.

Mit: L-teanina powoduje senność

L-teanina promuje relaksację bez wywoływania senności, co czyni ją idealnym suplementem do stosowania w ciągu dnia.

Fakt: L-teanina w połączeniu z kofeiną poprawia funkcje poznawcze

Badania wykazują, że kombinacja L-teaniny i kofeiny poprawia koncentrację, uwagę i zdolności poznawcze bardziej efektywnie niż sama kofeina.

Mit: L-teanina jest uzależniająca

L-teanina nie jest uzależniająca i nie wywołuje tolerancji przy długotrwałym stosowaniu.

Bibliografia

 1. Kimura, K., Ozeki, M., Juneja, L. R., & Ohira, H. (2007). L-Theanine reduces psychological and physiological stress responses. Biological Psychology, 74(1), 39-45.
 2. Haskell, C. F., Kennedy, D. O., Milne, A. L., Wesnes, K. A., & Scholey, A. B. (2008). The effects of L-theanine, caffeine and their combination on cognition and mood. Biological Psychology, 77(2), 113-122.
 3. Lyon, M. R., Kapoor, M. P., & Juneja, L. R. (2011). The effects of L-theanine (Suntheanine) on objective sleep quality in boys with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD): a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Alternative Medicine Review, 16(4), 348-354.

Podsumowanie

L-teanina to fascynujący aminokwas o szerokim spektrum potencjalnych korzyści zdrowotnych. Od redukcji stresu i lęku, poprzez poprawę funkcji poznawczych, aż po wsparcie jakości snu i działanie przeciwutleniające – L-teanina znajduje coraz większe uznanie zarówno wśród naukowców, jak i konsumentów poszukujących naturalnych metod poprawy zdrowia i samopoczucia. Jej bezpieczeństwo i wszechstronne działanie czynią ją cennym dodatkiem do diety i potencjalnym wsparciem w różnych aspektach zdrowia psychicznego i fizycznego.

Jeśli szukasz trenera personalnego w Lublinie lub trenera personalnego online, aby ułożyć plan treningowy lub dietę online, zapoznaj się z moimi usługami. Jako Dietetyk Online, gwarantuję profesjonalne podejście i indywidualnie dostosowane rozwiązania, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele zdrowotne i fitness.

Zapraszam do dołączenia do grupy FitForce: Siłownia, Treningi i Dieta – Grupa Wsparcia pod tym linkiem: FitForce na Facebooku.

Alpha-GPC: Korzyści, Mechanizm Działania, Dawkowanie i Bezpieczeństwo Suplementacji

Ashwagandha: Korzyści, Działanie, Dawkowanie i Badania Naukowe

 

Author: NaarQu

Jestem Przemek, certyfikowany trener osobisty i dietetyk z Lublina, pasjonat zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Jestem zawodnikiem i trenerem — specjalistą trójboju siłowego. Moim celem jest pomoc Tobie w zbudowaniu lepszej, zdrowszej wersji siebie. Ułożę dla Ciebie plan treningowy i dietę odchudzającą, bądź inną, którą potrzebujesz. Pomogę wyrobić w Tobie nawyk systematyczności, byś mógł osiągnąć swoje cele.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*