DOMS i Zakwasy: Czym Są, Jak Powstają i Jak Sobie z Nimi Radzić?

Poznaj różnice między DOMS a zakwasami, jak powstają i jak radzić sobie z bólem mięśniowym po treningu oraz metody łagodzenia i profilaktyki.

Czym są bóle mięśniowe po treningu – DOMS? Czym są zakwasy i jak sobie z nimi radzić?

Bóle mięśniowe po treningu to częste zjawisko, które może spotkać każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania w ćwiczeniach. Istnieją różne rodzaje bólu mięśniowego, w tym opóźniona bolesność mięśniowa (DOMS) oraz popularnie znane zakwasy. Oba te stany mogą wpływać na naszą zdolność do kontynuowania aktywności fizycznej oraz codziennych obowiązków. W tym artykule przyjrzymy się, czym są DOMS i zakwasy, jakie są ich przyczyny oraz jak skutecznie sobie z nimi radzić.

Co to są DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness) – Opóźniona Bolesność Mięśniowa?

Definicja i charakterystyka DOMS – Jakie są objawy i przyczyny DOMS?

DOMS, czyli opóźniona bolesność mięśniowa, to stan charakteryzujący się bólem i sztywnością mięśni, które pojawiają się zazwyczaj 12-24 godziny po intensywnym wysiłku fizycznym. Największe nasilenie objawów zwykle występuje między 24 a 72 godzinami po treningu. DOMS jest wynikiem mikroskopijnych uszkodzeń włókien mięśniowych, które powstają podczas intensywnych ćwiczeń, szczególnie tych, które obejmują ekscentryczne skurcze mięśni (np. opuszczanie ciężaru). Ten stan może powodować znaczny dyskomfort, który wpływa na naszą codzienną aktywność.

Objawy DOMS – Jak rozpoznać opóźnioną bolesność mięśniową?

 1. Ból i dyskomfort w mięśniach: Ból jest najczęściej odczuwany podczas ruchu lub nacisku na mięśnie. Może być tępy i stopniowo narastać, co sprawia, że codzienne czynności, takie jak chodzenie po schodach czy wstawanie z krzesła, stają się trudniejsze.
 2. Sztywność i ograniczona ruchomość: Mięśnie mogą być sztywne, co utrudnia pełne wykonywanie ruchów. Sztywność jest często najbardziej zauważalna po okresach bezczynności, na przykład po nocy spędzonej w łóżku.
 3. Obrzęk: W niektórych przypadkach może wystąpić lekki obrzęk mięśni. Obrzęk jest wynikiem stanu zapalnego, który jest naturalną odpowiedzią organizmu na mikrourazy.
 4. Uczucie zmęczenia mięśni: Mięśnie mogą być osłabione i szybciej się męczyć. To uczucie zmęczenia może trwać przez kilka dni, co wpływa na naszą zdolność do wykonywania intensywnych ćwiczeń.

Przyczyny DOMS – Co powoduje opóźnioną bolesność mięśniową?

 1. Ekscentryczne skurcze mięśni: Ćwiczenia, które wymagają ekscentrycznych skurczów mięśni, takie jak bieganie z górki lub opuszczanie ciężarów, są bardziej prawdopodobne do wywołania DOMS. Ekscentryczne skurcze prowadzą do większych mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, co wywołuje silniejszą reakcję zapalną.
 2. Intensywne ćwiczenia: Nagłe zwiększenie intensywności lub długości treningu może prowadzić do mikrourazów mięśniowych. Nawet jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do regularnego treningu, zmiana intensywności może wywołać DOMS.
 3. Nowe ćwiczenia: Wprowadzenie nowych ćwiczeń, do których mięśnie nie są przyzwyczajone, może wywołać DOMS. Nawet zmiana rutyny ćwiczeń lub używanie nowych sprzętów może prowadzić do mikrourazów mięśniowych.

Czym są zakwasy – Jakie są objawy i przyczyny zakwasów?

Definicja i charakterystyka zakwasów – Co to są zakwasy i jak powstają?

Zakwasy to termin potoczny, który był kiedyś używany do opisywania bólu mięśniowego wynikającego z nagromadzenia kwasu mlekowego w mięśniach po intensywnym wysiłku fizycznym. W rzeczywistości, zakwasy są mylnie utożsamiane z DOMS. Kwas mlekowy jest produktem ubocznym metabolizmu beztlenowego i jego poziom wzrasta podczas intensywnego wysiłku, jednak jest on szybko usuwany z mięśni po zakończeniu ćwiczeń, zwykle w ciągu 30 minut do godziny po treningu. Nagromadzenie kwasu mlekowego nie jest główną przyczyną bólu mięśniowego, który odczuwamy następnego dnia po treningu.

Objawy zakwasów – Jak rozpoznać zakwasy w mięśniach?

 1. Ból i dyskomfort: Ból mięśniowy pojawiający się bezpośrednio po intensywnym wysiłku. Może to być uczucie pieczenia lub napięcia w mięśniach, które stopniowo ustępuje po zakończeniu ćwiczeń.
 2. Uczucie pieczenia: Intensywny wysiłek może powodować uczucie pieczenia w mięśniach podczas ćwiczeń, związane z nagromadzeniem kwasu mlekowego. To uczucie zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku minut po zakończeniu aktywności.

Przyczyny zakwasów – Dlaczego powstają zakwasy w mięśniach?

 1. Nagromadzenie kwasu mlekowego: Podczas intensywnego wysiłku, kiedy mięśnie pracują beztlenowo, kwas mlekowy jest produktem ubocznym, który może powodować uczucie pieczenia i zmęczenia mięśni. Kwas mlekowy powstaje, gdy mięśnie nie mają wystarczającej ilości tlenu do produkcji energii, co zmusza je do pracy w warunkach beztlenowych.
 2. Wysoka intensywność ćwiczeń: Ćwiczenia o bardzo wysokiej intensywności mogą prowadzić do szybkiego nagromadzenia kwasu mlekowego. Intensywne interwały, sprinty czy podnoszenie dużych ciężarów mogą zwiększyć produkcję kwasu mlekowego, co powoduje uczucie pieczenia w mięśniach.

Kluczowe różnice między DOMS a zakwasami – Jak rozróżnić DOMS i zakwasy?

Czas pojawienia się bólu – Kiedy występuje ból mięśniowy?

 • DOMS: Ból pojawia się zazwyczaj 12-24 godziny po wysiłku i nasila się w ciągu 24-72 godzin. Jest to opóźniona reakcja mięśni na mikrourazy spowodowane wysiłkiem fizycznym.
 • Zakwasy: Ból i pieczenie związane z kwasem mlekowym pojawiają się bezpośrednio podczas lub bezpośrednio po intensywnym wysiłku, ale znikają w ciągu krótkiego czasu po zakończeniu ćwiczeń. Nagromadzenie kwasu mlekowego jest krótkotrwałe i szybko usuwane z mięśni.

Przyczyna bólu mięśniowego – Co powoduje ból mięśni po treningu?

 • DOMS: Wynika z mikroskopijnych uszkodzeń włókien mięśniowych spowodowanych intensywnymi lub nowymi ćwiczeniami. Te mikrourazy prowadzą do reakcji zapalnej, która powoduje ból i sztywność mięśni.
 • Zakwasy: Historycznie przypisywane nagromadzeniu kwasu mlekowego, który jest szybko usuwany z mięśni po zakończeniu wysiłku. Uczucie pieczenia jest bezpośrednio związane z pracą mięśni w warunkach beztlenowych.

Objawy bólu mięśniowego – Jakie są objawy DOMS i zakwasów?

 • DOMS: Ból, sztywność, obrzęk i uczucie zmęczenia mięśni pojawiające się z opóźnieniem. DOMS może wpływać na naszą zdolność do wykonywania codziennych czynności i utrzymania regularnej aktywności fizycznej.
 • Zakwasy: Bezpośrednie uczucie pieczenia i dyskomfortu podczas lub tuż po wysiłku. Zakwasy zazwyczaj ustępują szybko po zakończeniu ćwiczeń i nie powodują długotrwałego dyskomfortu.

Trwanie bólu mięśniowego – Jak długo trwa ból mięśni po treningu?

 • DOMS: Może trwać od kilku dni do tygodnia, w zależności od intensywności i rodzaju ćwiczeń. Pełne ustąpienie objawów może zająć nawet tydzień, szczególnie jeśli ćwiczenia były bardzo intensywne.
 • Zakwasy: Uczucie pieczenia znika szybko po zakończeniu ćwiczeń, zwykle w ciągu 30 minut do godziny. Kwas mlekowy jest szybko usuwany z mięśni przez krew, co prowadzi do ustąpienia bólu.

Jak radzić sobie z DOMS i zakwasami – Skuteczne metody łagodzenia bólu mięśniowego

Radzenie sobie z DOMS – Jak złagodzić objawy DOMS?

 1. Aktywna regeneracja: Lekkie ćwiczenia, takie jak spacery, jazda na rowerze czy joga, mogą pomóc w zwiększeniu przepływu krwi do mięśni i przyspieszyć proces regeneracji. Aktywna regeneracja pomaga również w zmniejszeniu sztywności mięśni.
 2. Rozciąganie: Delikatne rozciąganie może pomóc w złagodzeniu sztywności i poprawie zakresu ruchu. Rozciąganie po treningu jest kluczowe dla utrzymania elastyczności mięśni i zapobiegania kontuzjom.
 3. Masaż: Masaż mięśni może pomóc w redukcji bólu i poprawie przepływu krwi. Masaż może również pomóc w usuwaniu produktów przemiany materii z mięśni, co przyspiesza regenerację.
 4. Kąpiele w ciepłej wodzie: Ciepłe kąpiele lub prysznice mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni i złagodzeniu bólu. Ciepło działa relaksująco na mięśnie i może zmniejszyć stan zapalny.
 5. Krioterapia: Stosowanie zimnych okładów lub kąpiele w zimnej wodzie mogą zmniejszyć stan zapalny i ból. Krioterapia jest skuteczna w redukcji obrzęku i przyspieszaniu procesu regeneracji.
 6. Odpoczynek: Daj swoim mięśniom czas na regenerację, unikając intensywnego wysiłku przez kilka dni. Odpoczynek jest kluczowy dla regeneracji mięśni i zapobiegania dalszym uszkodzeniom.

Radzenie sobie z zakwasami – Jak złagodzić objawy zakwasów?

 1. Odpoczynek: Pozwól mięśniom odpocząć po intensywnym wysiłku, aby kwas mlekowy mógł zostać usunięty z mięśni. Krótki okres odpoczynku po intensywnym wysiłku pozwala na szybkie usunięcie kwasu mlekowego z mięśni.
 2. Nawodnienie: Picie dużej ilości wody może pomóc w usuwaniu kwasu mlekowego z organizmu. Nawodnienie jest kluczowe dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania mięśni i przyspieszenia regeneracji.
 3. Masaż: Masaż może pomóc w rozluźnieniu mięśni i poprawie przepływu krwi. Masaż może również przyspieszyć usuwanie kwasu mlekowego z mięśni, co zmniejsza uczucie pieczenia.
 4. Lekka aktywność fizyczna: Delikatne ćwiczenia mogą pomóc w zwiększeniu przepływu krwi i usunięciu kwasu mlekowego z mięśni. Ćwiczenia takie jak spokojny spacer lub lekkie rozciąganie mogą przyspieszyć regenerację.

Suplementacja i dieta – Jakie suplementy i produkty spożywcze mogą pomóc?

 1. Białko: Spożywanie białka po treningu może wspomóc proces regeneracji mięśni poprzez dostarczanie niezbędnych aminokwasów. Białko jest kluczowe dla naprawy uszkodzonych włókien mięśniowych.
 2. Omega-3: Suplementy omega-3 mogą pomóc w redukcji stanu zapalnego i bólu mięśniowego. Kwasy omega-3 mają właściwości przeciwzapalne, które mogą wspierać proces regeneracji.
 3. Antyoksydanty: Spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty, takich jak owoce i warzywa, może wspierać regenerację mięśni. Antyoksydanty pomagają w neutralizowaniu wolnych rodników powstałych podczas intensywnego wysiłku.

Profilaktyka bólu mięśniowego – Jak zapobiegać DOMS i zakwasom?

 1. Stopniowe zwiększanie intensywności treningów: Unikaj nagłych zmian w intensywności lub długości treningów. Zwiększaj obciążenia stopniowo, aby dać mięśniom czas na adaptację. Stopniowe zwiększanie intensywności pomaga uniknąć mikrourazów mięśniowych.
 2. Odpowiednia technika ćwiczeń: Upewnij się, że wykonujesz ćwiczenia prawidłowo, aby zminimalizować ryzyko mikrourazów mięśniowych. Prawidłowa technika jest kluczowa dla zapobiegania kontuzjom i bólowi mięśni.
 3. Rozgrzewka i rozciąganie: Zawsze zaczynaj trening od rozgrzewki i kończ go sesją rozciągania, aby przygotować mięśnie do wysiłku i wspomóc regenerację. Rozgrzewka zwiększa przepływ krwi do mięśni, co zmniejsza ryzyko kontuzji.

Kiedy skonsultować się z lekarzem – Kiedy ból mięśniowy wymaga konsultacji lekarskiej?

Choć DOMS i zakwasy są zazwyczaj nieszkodliwe i ustępują samoistnie, w niektórych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem:

 1. Ból utrzymuje się dłużej niż tydzień: Jeśli ból mięśniowy nie ustępuje po kilku dniach, warto skonsultować się z lekarzem. Długotrwały ból może wskazywać na poważniejsze uszkodzenie mięśni.
 2. Silny obrzęk i zaczerwienienie: Znaczny obrzęk, zaczerwienienie lub ciepło wokół mięśni mogą wskazywać na stan zapalny lub infekcję. Te objawy mogą wymagać leczenia medycznego.
 3. Osłabienie mięśni: Jeśli doświadczasz znacznego osłabienia mięśni, które utrudnia codzienne czynności, warto zasięgnąć porady lekarza. Osłabienie mięśni może wskazywać na poważniejsze uszkodzenie lub stan chorobowy.
 4. Objawy ogólnoustrojowe: Gorączka, dreszcze lub inne objawy ogólnoustrojowe mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia. Te objawy mogą wymagać natychmiastowej interwencji medycznej.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące DOMS i zakwasów – FAQ na temat bólu mięśniowego po treningu

1. Czy DOMS i zakwasy to to samo?

Nie, DOMS i zakwasy to różne zjawiska. DOMS to opóźniona bolesność mięśniowa, pojawiająca się 12-24 godziny po wysiłku, a zakwasy to ból wynikający z nagromadzenia kwasu mlekowego, który znikają wkrótce po zakończeniu ćwiczeń. DOMS jest wynikiem mikrourazów mięśniowych, podczas gdy zakwasy są krótkotrwałym uczuciem pieczenia.

2. Jak długo trwa DOMS?

DOMS może trwać od kilku dni do tygodnia, w zależności od intensywności i rodzaju ćwiczeń. Ból zwykle osiąga szczyt między 24 a 72 godzinami po treningu, a następnie stopniowo ustępuje. Pełne ustąpienie objawów może zająć nawet tydzień.

3. Czy można ćwiczyć z DOMS?

Tak, lekkie ćwiczenia mogą pomóc w łagodzeniu objawów DOMS poprzez zwiększenie przepływu krwi do mięśni. Ważne jest jednak, aby unikać intensywnych treningów, które mogą pogorszyć ból. Lekkie aktywności, takie jak spacer czy joga, mogą przyspieszyć regenerację mięśni.

4. Czy zakwasy są szkodliwe?

Zakwasy, czyli ból wynikający z nagromadzenia kwasu mlekowego, nie są szkodliwe i zazwyczaj szybko ustępują po zakończeniu ćwiczeń. Jednak DOMS, który jest często mylnie nazywany zakwasami, może powodować dyskomfort przez kilka dni. Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między tymi dwoma zjawiskami i odpowiednio reagować na objawy.

5. Jak uniknąć DOMS?

Aby uniknąć DOMS, warto stopniowo zwiększać intensywność treningów, wykonywać odpowiednią rozgrzewkę przed ćwiczeniami oraz regularnie się rozciągać. Unikaj nagłych zmian w programie treningowym i dbaj o odpowiednią technikę wykonywania ćwiczeń. Regularność i stopniowe zwiększanie obciążenia pomoże zmniejszyć ryzyko mikrourazów mięśniowych.

Fakty i mity na temat DOMS i zakwasów – Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości dotyczące bólu mięśniowego

Mit: Zakwasy są wynikiem nagromadzenia kwasu mlekowego

Fakt: Ból mięśniowy wynikający z nagromadzenia kwasu mlekowego jest krótkotrwały i znika wkrótce po zakończeniu ćwiczeń. DOMS, czyli opóźniona bolesność mięśniowa, jest wynikiem mikroskopijnych uszkodzeń mięśni, a nie kwasu mlekowego. Kwas mlekowy jest szybko usuwany z mięśni przez krew, co powoduje, że uczucie pieczenia znika wkrótce po zakończeniu ćwiczeń.

Mit: Im bardziej bolesne są zakwasy, tym lepszy był trening

Fakt: Intensywność bólu mięśniowego nie zawsze koreluje z jakością treningu. DOMS może wystąpić nawet po lekkim wysiłku, jeśli angażuje nowe grupy mięśniowe lub obejmuje nowe ćwiczenia. Ból mięśniowy nie jest jedynym wskaźnikiem skuteczności treningu, a jego brak nie oznacza, że trening był nieskuteczny.

Mit: Rozciąganie po treningu zapobiega DOMS

Fakt: Rozciąganie po treningu może pomóc w redukcji sztywności mięśni i poprawie zakresu ruchu, ale nie zapobiega całkowicie DOMS. Jednak regularne rozciąganie jest korzystne dla ogólnej elastyczności i zdrowia mięśni. Rozciąganie po treningu może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego i przyspieszeniu regeneracji.

Mit: Masaż jest nieskuteczny w łagodzeniu DOMS

Fakt: Masaż może pomóc w redukcji bólu i sztywności mięśni, poprawiając przepływ krwi i wspierając proces regeneracji. Masaże mogą być skutecznym środkiem łagodzącym objawy DOMS, pomagając w usuwaniu produktów przemiany materii i zmniejszaniu stanu zapalnego. Regularne masaże mogą również przyspieszyć regenerację i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Podsumowanie – Jak radzić sobie z DOMS i zakwasami po treningu?

DOMS i zakwasy to dwa różne zjawiska związane z bólem mięśniowym po wysiłku fizycznym. DOMS wynika z mikroskopijnych uszkodzeń mięśni i pojawia się z opóźnieniem, podczas gdy zakwasy były historycznie przypisywane nagromadzeniu kwasu mlekowego i pojawiają się bezpośrednio po intensywnym wysiłku. Zrozumienie tych różnic oraz stosowanie odpowiednich metod łagodzenia bólu może pomóc w szybkim powrocie do pełnej sprawności i kontynuowaniu treningów. Jeśli doświadczasz silnych, utrzymujących się objawów, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Regularne dbanie o regenerację, prawidłową technikę ćwiczeń oraz stopniowe zwiększanie intensywności treningów to kluczowe elementy, które pomogą Ci cieszyć się korzyściami z aktywności fizycznej, minimalizując jednocześnie ryzyko bólu mięśniowego.

Jeśli szukasz trenera personalnego w Lublinie lub trenera personalnego online, aby ułożyć plan treningowy na siłownię lub dietę online, zapoznaj się z moimi usługami. Jako Dietetyk Online, gwarantuję profesjonalne podejście i indywidualnie dostosowane rozwiązania, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele zdrowotne i fitness.

Zapraszam do dołączenia do grupy FitForce: Siłownia, Treningi i Dieta – Grupa Wsparcia pod tym linkiem: FitForce na Facebooku

Dieta oraz Ćwiczenia dla Osób z Zespołem Jelita Drażliwego (IBS)

Kwas Alfa-Liponowy (ALA): Właściwości, Zastosowania, Korzyści Zdrowotne i Suplementacja

 

Author: NaarQu

Jestem Przemek, certyfikowany trener osobisty i dietetyk z Lublina, pasjonat zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Jestem zawodnikiem i trenerem — specjalistą trójboju siłowego. Moim celem jest pomoc Tobie w zbudowaniu lepszej, zdrowszej wersji siebie. Ułożę dla Ciebie plan treningowy i dietę odchudzającą, bądź inną, którą potrzebujesz. Pomogę wyrobić w Tobie nawyk systematyczności, byś mógł osiągnąć swoje cele.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*