Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Kompletny przewodnik dla początkujących

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Kompletny przewodnik dla początkujących

Zrzucenie zbędnych kilogramów może wydawać się skomplikowane, ale jednym z kluczowych kroków na tej drodze jest zrozumienie, jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. W tym artykule przeprowadzę Cię przez proces obliczania zapotrzebowania kalorycznego, omówię różnice między podstawową przemianą materii (PPM) a całkowitą przemianą materii (CPM), oraz przedstawię popularne wzory stosowane do tych obliczeń. Dowiesz się również, jak monitorować swoje spożycie kalorii i dostosować dietę do swoich celów.

Co to jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii, której mój organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. W zależności od poziomu aktywności fizycznej, stylu życia i celów (np. utrata wagi, utrzymanie wagi, zwiększenie masy), moje zapotrzebowanie kaloryczne będzie się różnić. Znając swoje zapotrzebowanie kaloryczne, możesz lepiej planować swoje posiłki i kontrolować masę ciała.

Podstawowa Przemiana Materii (PPM) a Całkowita Przemiana Materii (CPM)

Podstawowa Przemiana Materii (PPM)

PPM to ilość kalorii, którą mój organizm spala w spoczynku, aby utrzymać podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie, krążenie krwi i funkcjonowanie organów. Wartość PPM zależy od takich czynników jak wiek, płeć, waga i wzrost.

Całkowita Przemiana Materii (CPM)

CPM to całkowita ilość kalorii spalanych przez mój organizm w ciągu dnia, biorąc pod uwagę wszystkie aktywności fizyczne. CPM obejmuje PPM oraz kalorie spalane podczas codziennych czynności, ćwiczeń, pracy i innych aktywności.

Jak obliczyć PPM?

Istnieje kilka wzorów do obliczania PPM. Poniżej przedstawiam dwa najpopularniejsze:

Wzór Harrisa-Benedicta

Wzór Harrisa-Benedicta jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych wzorów do obliczania PPM. Wyrażony jest on następująco:

Dla mężczyzn:

PPM = 66,47 + (13,75 x waga w kg) + (5,003 x wzrost w cm) – (6,755 x wiek w latach)

Dla kobiet:

PPM = 655,1 + (9,563 x waga w kg) + (1,850 x wzrost w cm) – (4,676 x wiek w latach)

Wzór Mifflina-St Jeor

Jest to bardziej nowoczesny wzór, który został opracowany w 1990 roku i jest często uważany za bardziej dokładny niż wzór Harrisa-Benedicta:

Dla mężczyzn:

PPM = (10 x waga w kg) + (6,25 x wzrost w cm) – (5 x wiek w latach) + 5

Dla kobiet:

PPM = (10 x waga w kg) + (6,25 x wzrost w cm) – (5 x wiek w latach) – 161

Jak obliczyć CPM?

Aby obliczyć CPM, muszę pomnożyć swoje PPM przez współczynnik aktywności fizycznej. Oto jak wyglądają różne poziomy aktywności:

 • Siedzący tryb życia (brak ćwiczeń): CPM = PPM x 1.2
 • Lekka aktywność (lekki wysiłek fizyczny 1-3 dni w tygodniu): CPM = PPM x 1.375
 • Umiarkowana aktywność (umiarkowany wysiłek fizyczny 3-5 dni w tygodniu): CPM = PPM x 1.55
 • Duża aktywność (intensywny wysiłek fizyczny 6-7 dni w tygodniu): CPM = PPM x 1.725
 • Bardzo duża aktywność (bardzo intensywny wysiłek fizyczny lub fizyczna praca): CPM = PPM x 1.9

Jak określić swój poziom aktywności fizycznej?

Aby dokładnie określić swój poziom aktywności, warto zastanowić się nad typowym tygodniem Twojego życia i ilością ruchu, którą wykonujesz. Uwzględnij liczbę kroków dziennie jako wskaźnik aktywności:

 1. Siedzący tryb życia (brak ćwiczeń, mniej niż 5000 kroków dziennie):
  • Praca biurowa
  • Minimalna aktywność fizyczna w ciągu dnia
  • Rzadko ćwiczenia
 2. Lekka aktywność (lekki wysiłek fizyczny 1-3 dni w tygodniu, 5000-7500 kroków dziennie):
  • Sporadyczne spacery
  • Lekka aktywność domowa lub zawodowa
  • Ćwiczenia takie jak joga, krótkie biegi, lekkie ćwiczenia siłowe
 3. Umiarkowana aktywność (umiarkowany wysiłek fizyczny 3-5 dni w tygodniu, 7500-10000 kroków dziennie):
  • Regularne spacery, jazda na rowerze
  • Regularne ćwiczenia fitness, bieganie, sporty rekreacyjne
  • Praca fizyczna wymagająca ruchu
 4. Duża aktywność (intensywny wysiłek fizyczny 6-7 dni w tygodniu, 10000-12500 kroków dziennie):
  • Intensywne ćwiczenia codziennie, takie jak trening siłowy, bieganie, sporty drużynowe
  • Aktywne hobby wymagające dużej ilości ruchu
  • Praca fizyczna wymagająca znacznego wysiłku
 5. Bardzo duża aktywność (bardzo intensywny wysiłek fizyczny lub fizyczna praca, więcej niż 12500 kroków dziennie):
  • Codzienne, bardzo intensywne ćwiczenia, treningi sportowe na poziomie zawodowym
  • Praca fizyczna o dużej intensywności (np. budownictwo, rolnictwo)
  • Dwa treningi dziennie lub bardzo aktywny tryb życia

Kalkulatory internetowe do obliczania zapotrzebowania kalorycznego

W internecie dostępne są różne kalkulatory zapotrzebowania kalorycznego. Warto pamiętać, że wyniki mogą się różnić w zależności od użytego wzoru i danych wprowadzonych do kalkulatora. Najlepiej jest korzystać z kilku różnych kalkulatorów i porównać wyniki, aby uzyskać najbardziej dokładny obraz swojego zapotrzebowania kalorycznego.

Dlaczego warto monitorować spożycie kalorii?

Monitorowanie spożycia kalorii pomaga w utrzymaniu kontroli nad dietą i zapewnia, że nie przekraczamy swojego zapotrzebowania kalorycznego. Dzięki temu możemy skuteczniej osiągać swoje cele związane z wagą, czy to utrata wagi, jej utrzymanie, czy budowanie masy mięśniowej.

Jak śledzić spożycie kalorii?

Śledzenie spożycia kalorii jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek dzięki aplikacjom na smartfony, takim jak MyFitnessPal, Cronometer czy Fitatu. Te aplikacje umożliwiają łatwe wprowadzanie spożywanych posiłków i napojów oraz śledzenie ich wartości kalorycznej. Warto również prowadzić dziennik żywieniowy, który pomoże w bardziej świadomym planowaniu posiłków.

Znaczenie zbilansowanej diety

Pamiętaj, że samo obliczenie zapotrzebowania kalorycznego to tylko pierwszy krok. Kluczowe jest również zapewnienie, że dieta jest zbilansowana i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Zbilansowana dieta wspiera zdrowie ogólne, poprawia samopoczucie i pomaga w osiągnięciu lepszych wyników w treningach.

Wpływ snu i stresu na zapotrzebowanie kaloryczne

Sen i stres również mają ogromny wpływ na nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Brak snu może prowadzić do zwiększenia apetytu i spożywania większej ilości kalorii. Z kolei wysoki poziom stresu może wpływać na wybory żywieniowe i prowadzić do objadania się. Dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednią ilość snu i radzić sobie ze stresem poprzez techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy spacer na świeżym powietrzu.

Regularne aktualizowanie zapotrzebowania kalorycznego

Pamiętaj, że Twoje zapotrzebowanie kaloryczne może się zmieniać w czasie w zależności od zmian w wadze, poziomie aktywności fizycznej, wieku czy celów zdrowotnych. Dlatego warto regularnie przeliczać swoje zapotrzebowanie kaloryczne i dostosowywać dietę oraz plan treningowy do aktualnych potrzeb.

Fakty i mity na temat zapotrzebowania kalorycznego

W internecie krąży wiele informacji na temat zapotrzebowania kalorycznego, a nie wszystkie z nich są prawdziwe. Oto kilka popularnych mitów i fakty na ich temat:

Mit: Spożywanie mniej niż 1200 kalorii dziennie jest najlepszym sposobem na szybką utratę wagi

Fakt:

Spożywanie ekstremalnie małej ilości kalorii może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, spowolnienia metabolizmu i problemów zdrowotnych. Zamiast tego, lepiej jest obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i tworzyć umiarkowany deficyt kaloryczny, aby zdrowo i skutecznie tracić na wadze.

Mit: Wszystkie kalorie są takie same

Fakt:

Choć każda kaloria dostarcza energii, źródło kalorii ma znaczenie. Kalorie pochodzące z białek, tłuszczów i węglowodanów mają różne efekty na nasze ciało i metabolizm. Dlatego ważne jest, aby spożywać zbilansowaną dietę, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Mit: Ćwiczenia kardio są najlepszym sposobem na zwiększenie CPM

Fakt:

Ćwiczenia kardio są świetne dla zdrowia serca i spalania kalorii, ale trening siłowy jest równie ważny. Budowanie mięśni zwiększa podstawową przemianę materii (PPM), co sprawia, że spalamy więcej kalorii nawet w spoczynku.

Mit: Można precyzyjnie obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Fakt:

Wzory i kalkulatory do obliczania zapotrzebowania kalorycznego są narzędziami, które dostarczają przybliżone wyniki. Rzeczywiste zapotrzebowanie może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak genetyka, stan zdrowia i poziom aktywności. Najlepiej jest monitorować swoją wagę i dostosowywać spożycie kalorii w zależności od wyników.

Mit: Im więcej kalorii spalisz, tym szybciej schudniesz

Fakt:

Chociaż spalanie kalorii przez ćwiczenia pomaga w utracie wagi, równie ważne jest utrzymanie odpowiedniej równowagi między dietą a aktywnością fizyczną. Zbyt intensywne treningi bez odpowiedniego odżywiania mogą prowadzić do zmęczenia, urazów i spadku motywacji.

Mit: Ścisłe diety są najlepszym sposobem na osiągnięcie celów wagowych

Fakt:

Ścisłe diety mogą przynieść krótkoterminowe rezultaty, ale często prowadzą do efektu jo-jo, czyli szybkiego powrotu do wcześniejszej wagi po zakończeniu diety. Zrównoważone podejście, które obejmuje zdrowe nawyki żywieniowe i regularną aktywność fizyczną, jest bardziej skuteczne w dłuższej perspektywie.

FAQ

Jak często powinienem aktualizować swoje zapotrzebowanie kaloryczne?

Warto aktualizować swoje zapotrzebowanie kaloryczne co kilka miesięcy, szczególnie jeśli zauważasz zmiany w wadze, poziomie aktywności fizycznej lub ogólnym stanie zdrowia. Regularne monitorowanie pozwala na dostosowanie diety i planu treningowego do aktualnych potrzeb.

Czy muszę dokładnie liczyć kalorie każdego dnia?

Liczenie kalorii może być pomocne, szczególnie na początku, aby zrozumieć swoje nawyki żywieniowe i kontrolować spożycie. Z czasem możesz nauczyć się lepiej oceniać porcje i wybierać zdrowsze opcje bez konieczności codziennego liczenia.

Czy mogę schudnąć bez ćwiczeń, tylko poprzez kontrolowanie kalorii?

Tak, można schudnąć, kontrolując jedynie spożycie kalorii, ale ćwiczenia fizyczne mają wiele korzyści zdrowotnych, w tym poprawę kondycji, zwiększenie masy mięśniowej i poprawę nastroju. Połączenie zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej daje najlepsze rezultaty.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas obliczania zapotrzebowania kalorycznego?

Najczęstsze błędy to:

 • Niedoszacowanie lub przeszacowanie poziomu aktywności fizycznej.
 • Ignorowanie zmian w wadze i nieaktualizowanie zapotrzebowania kalorycznego.
 • Skupienie się tylko na kaloriach, bez uwzględnienia jakości diety i składników odżywczych.

Czy kalkulatory zapotrzebowania kalorycznego są dokładne?

Kalkulatory dostarczają przybliżone wyniki i mogą się różnić w zależności od użytego wzoru i wprowadzonych danych. Są jednak dobrym punktem wyjścia do zrozumienia swojego zapotrzebowania kalorycznego. Ważne jest monitorowanie wyników i dostosowywanie diety w razie potrzeby.

Podsumowanie

Obliczenie zapotrzebowania kalorycznego to kluczowy krok na drodze do osiągnięcia swoich celów związanych z wagą i zdrowiem. Rozpocznij od obliczenia swojej PPM za pomocą wzoru Harrisa-Benedicta lub Mifflina-St Jeora, a następnie pomnóż wynik przez współczynnik aktywności fizycznej, aby uzyskać CPM. Pamiętaj, że dokładność tych obliczeń zależy od prawidłowego wprowadzenia danych, więc poświęć czas na dokładne pomiary, jeżeli wciąż masz problem z wyliczeniem swojego zapotrzebowania, możesz skontaktować się Dietetykiem aby uzyskać indywidualne wsparcie.

Jeśli szukasz trenera personalnego w Lublinie lub trenera personalnego online, aby ułożyć plan treningowy lub dietę online, zapoznaj się z moimi usługami. Jako Dietetyk Online, gwarantuję profesjonalne podejście i indywidualnie dostosowane rozwiązania, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele zdrowotne i fitness.

Jeśli jeszcze nie czytałeś mojego poprzedniego artykułu, który był przewodnikiem po redukcji masy ciała, polecam go jako uzupełnienie. Omawiam w nim kompleksowo, jak przebiega proces redukcji wagi, jakie kroki warto podjąć oraz jak utrzymać motywację. Zapraszam do lektury!

Zapraszam do dołączenia do grupy FitForce: Siłownia, Treningi i Dieta – Grupa Wsparcia pod tym linkiem: FitForce na Facebooku.

Porównanie Aktywności Fizycznych dla Efektywnej Redukcji Masy Ciała

Dieta śródziemnomorska: Kompletny przewodnik

Author: NaarQu

Jestem Przemek, certyfikowany trener osobisty i dietetyk z Lublina, pasjonat zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Jestem zawodnikiem i trenerem — specjalistą trójboju siłowego. Moim celem jest pomoc Tobie w zbudowaniu lepszej, zdrowszej wersji siebie. Ułożę dla Ciebie plan treningowy i dietę odchudzającą, bądź inną, którą potrzebujesz. Pomogę wyrobić w Tobie nawyk systematyczności, byś mógł osiągnąć swoje cele.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*