Suplementy przedtreningowe: Przewodnik po skutecznych produktach

Suplementy przedtreningowe: Przewodnik po skutecznych produktach

Suplementy przedtreńingowe to‍ specjalna kategoria produktów, które zyskały ‍ogromną popularność wśród profesjonalistów i amatorów​ fitness. Ich głównym zadaniem jest ‌dostarczenie organizmowi niezbędnej energii i składników odżywczych, które zapewnią maksymalną wydajność ⁢podczas intensywnych treningów. W​ tym artykule przyjrzymy się⁤ różnym rodzajom suplementów przedtreningowych ⁤dostępnych na rynku, analizując ich skład, sposób działania oraz potencjalne korzyści. ⁢Szczegółowo‍ omówimy także, jak wybierać te produkty⁢ w zależności od indywidualnych potrzeb i celów ⁢sportowych, co jest kluczowe dla optymalizacji efektów związanych z⁢ treningiem. Zaprezentujemy również przegląd najbardziej ⁤polecanych suplementów, bazując na aktualnych⁤ badaniach i opinii ekspertów. Celem tego przewodnika jest nie‌ tylko edukacja, ale ⁤też pomoc w nawigacji po szerokim spektrum dostępnych opcji, aby każdy czytelnik‌ mógł dokonać świadomego wyboru ​najlepszego wsparcia przedtreningowego.

Spis treści

 

Wprowadzenie do suplementów przedtreningowych: Cel i podstawowe informacje

Suplementy ​przedtreningowe są istotnym elementem diety sportowej, przeznaczone do ‌spożycia przed ćwiczeniami fizycznymi, aby zwiększyć wydajność, wytrzymałość oraz siłę. Zawierają one ⁢składniki, które stimulują organizm do działania, poprawiają koncentrację oraz mogą przyspieszać regenerację mięśni po treningu.

Podstawowymi składnikami większości suplementów przedtreningowych są: kofeina, beta-alanina ⁤ i kreatyna. Kofeina jest znanym stymulantem, zwiększającym czujność i zmniejszającym ​poczucie wysiłku. Beta-alanina pomaga w buforowaniu kwasów w mięśniach, co pozwala na dłuższą i intensywniejszą pracę ⁤podczas treningu. Kreatyna jest z kolei ​ceniona za swoje⁤ właściwości zwiększające siłę mięśni i wspomaganie⁤ regeneracji.

Oto przykładowa tabela popularnych⁢ składników znajdujących się w suplementach ⁢przedtreningowych⁢ i ich przewidywane działanie:

SkładnikPrzewidywane ⁢działanie
KofeinaZwiększa energia, poprawia koncentrację
Beta-alaninaOpóźnia zmęczenie mięśni
KreatynaWzmacnia⁣ siłę mięśniową
CytrulinaPoprawia przepływ krwi, zwiększa wytrzymałość

Różnice między popularnymi suplementami przedtreningowymi

Przy wyborze⁤ odpowiedniego suplementu przedtreningowego ważne jest, aby zwrócić ‍uwagę na składniki aktywne, które mają ​bezpośredni wpływ⁣ na efektywność ‍treningu. Najpopularniejsze z nich to kofeina, beta-alanina, cytrulina i kreatyna. Każdy z tych składników działa nieco inaczej, a ⁣ich działanie można przybliżyć za pomocą poniższej‌ tabeli:

SkładnikRolaTypowe ⁢efekty
KofeinaStymuluje układ nerwowyPoprawa koncentracji, zwiększenie energii
Beta-alaninaBuforuje kwasy w mięśniachWyższa wydolność mięśniowa, opóźnienie‌ zmęczeniaCytrulinaZwiększa produkcję tlenku azotuPoprawa przepływu krwi,‌ lepsze dotlenienie mięśni
KreatynaPoprawia ⁣metabolisme energetyczny w mięśniachZwiększenie ⁤siły i masy mięśniowej

Różnice w skuteczności poszczególnych suplementów mogą wynikać też z⁣ proporcji ich składników. Kofeina znana jest z szybkiego ⁢działania energetyzującego,⁤ ale dla osób wrażliwych może prowadzić do niepożądanych efektów, takich ⁢jak⁢ drżenie rąk czy bezsenność. ⁢Z kolei beta-alanina może powodować charakterystyczne mrowienie skóry, co⁣ jest całkowicie normalne i świadczy⁢ o działaniu suplementu.

Wybór ⁤odpowiedniego suplementu przedtreningowego​ powinien‌ być dostosowany do⁣ indywidualnych potrzeb i celów treningowych użytkownika. Dla osób skupiających się na wytrzymałości i długotrwałych treningach warto rozważyć ⁣suplementy⁢ zawierające cytrulinę. Natomiast dla tych, którzy chcą ​zwiększyć siłę i masę mięśniową, polecane są suplementy⁣ oparte głównie na‌ kreatynie. Warto pamiętać, ⁣że najlepsze efekty przynosi odpowiednie połączenie diety, suplementacji ⁢i ⁢planu treningowego.

Kluczowe składniki aktywne i‍ ich działanie

Suplementy przedtreningowe są‌ bogate w ⁢różnorodne składniki aktywne, ​które mają na celu⁤ zwiększenie ‍wydajności treningowej, poprawę koncentracji⁤ oraz opóźnienie wystąpienia​ zmęczenia. Kofeina, jeden z najbardziej znanych składników, znacząco wzmacnia koncentrację i zwiększa poziom energii, co pozwala na intensywniejsze i ⁣dłuższe ćwiczenia. Jest ‍to⁤ stimulant,⁤ który dodatkowo⁢ przyspiesza‌ metabolizm, co może ⁣przyczynić się do lepszej efektywności spalania​ tłuszczu podczas ⁤treningu.

Warto również zwrócić uwagę na Beta-alaninę, ⁤aminokwas, którym ⁣bogate są te suplementy. Jest ona kluczowa dla produkcji karnozyny w‌ mięśniach, co pomaga⁤ stabilizować pH mięśni podczas wysiłku, opóźnia⁤ uczucie zmęczenia‌ oraz zwiększa ‌wydolność mięśni. Jego działanie przekłada się na możliwość wykonania większej liczby ⁣powtórzeń oraz⁤ ćwiczenia z większym obciążeniem. Dodatkowo, ⁣Beta-alanina działa synergicznie z innymi składnikami, potęgując ich efekty.

Składnik aktywnyRolaDawkowanie
KofeinaPobudza, zwiększa koncentrację i energię100-200 ‍mg
Beta-alaninaWzmacnia wydolność mięśniową2-5 g
CytrulinaPoprawia przepływ krwi ⁢i dotlenienie mięśni6-8 g

Na ​liście kluczowych składników nie może ⁢zabraknąć również Cytruliny, która służy jako ‌prekursor dla argininy – aminokwasu kluczowego dla syntezy tlenku azotu. Tlenek azotu jest niezwykle⁢ ważny, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając tym samym przepływ⁣ krwi ​do mięśni. Dzięki temu mięśnie są lepiej⁢ dotlenione i odżywione, co przekłada się na wydajniejszą pracę podczas treningu oraz​ szybsze usuwanie produktów przemiany materii, takich jak ⁤amoniak czy kwas mlekowy.

Jak wybrać najlepszy suplement przedtreningowy dla swoich potrzeb

Wybór odpowiedniego suplementu ⁣przedtreningowego zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak Twoje cele, tolerancja na stymulanty i składniki⁤ aktywne produktu. Po pierwsze, zidentyfikuj swoje główne cele ‌treningowe – czy dążysz​ do zwiększenia⁢ siły, wytrzymałości, czy ⁤może ⁣redukcji tłuszczu? Różne suplementy zostały zaprojektowane, ‍aby sprostać różnym potrzebom, oferując na przykład większe stężenie kreatyny dla siły czy ‍beta-alaninę dla wytrzymałości.

  • Cele treningowe: Pozwala określić, czy wybierasz suplement z ‍wysokim stężeniem kofeiny zwiększającej czujność, czy z L-karnityną wspomagającą metabolizm tłuszczów.
  • Składniki: Upewnij się, czy suplement zawiera składniki, które są‌ naukowo poparte i bezpieczne.‍ Unikaj produktów z niejasnymi “mieszaninami własnymi”, ⁢które nie określają dokładnych ⁤ilości każdego ze składników.
  • Tolerancja na stymulanty: Jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę, szukaj produktów z mniejszą ilością ⁤lub bez tego składnika.

Przykładowo, tabelka poniżej zawiera przykładowe suplementy⁣ przedtreningowe dostosowane do⁣ różnych potrzeb:

MarkaZawiera kofeinęSkładniki aktywneDocelowe zastosowanie
PowerUp BoostTak – 200mgKreatyna, Beta-alanina, BCAAZwiększenie siły
EnduroMaxNieBeta-alanina, CitrullinaPoprawa wytrzymałości
FatBurn ExtremeTak – 150mgL-karnityna, Zielona ⁣herbataRedukcja tłuszczu

Nie zapominaj także o konsultacji ⁢z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek suplementów, szczególnie jeśli masz już jakieś ⁤schorzenia lub przyjmujesz inne ⁢leki. Bezpieczne stosowanie suplementów w​ połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą i regularnym planem treningowym jest⁤ kluczem do osiągnięcia‍ najlepszych rezultatów.

Przegląd i analiza‍ topowych⁢ suplementów na rynku

Podejmowanie decyzji o wyborze odpowiednich ⁤suplementów przedtreningowych może być złożonym procesem, zwłaszcza w obliczu szerokiej oferty dostępnej na rynku. Liczne marki i‌ formuły ‍mogą zbić z tropu nawet doświadczonych sportowców. W niniejszym przeglądzie skupimy się na kilku⁢ produktach, które⁣ zyskały uznanie zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów aktywności fizycznych.

 • C4 Original od Cellucor – ten suplement jest jednym ‍z najpopularniejszych na rynku, który zawiera kofeinę i kreatynę poprawiające wytrzymałość oraz beta-alaninę, która pomaga w redukcji ⁢zmęczenia mięśniowego.
 •  NO‍ Xplode ⁢od BSN – ten produkt⁢ znany jest⁣ ze swojej zdolności ⁢do ⁤zwiększania ⁤poziomu ‌energii i‍ poprawy koncentracji.
 •  Gold ⁣Standard Pre-Workout⁣ od Optimum​ Nutrition – suplement ten dostarcza nie tylko‍ kofeiny, ale również witaminy takie jak B6 i B12, które ‌są kluczowe⁢ dla metabolizmu ⁣energetycznego i efektywności treningowej.

 

Nazwa⁤ produktuGłówne​ składnikiPotencjalne korzyści
C4 OriginalKofeina, Kreatyna, Beta-alaninaZwiększenie energii, poprawa⁢ wytrzymałości
NO XplodeKreatyna, Beta-alanina, KofeinaPoprawa ⁣koncentracji,‌ maksymalizacja ⁢poziomu energii
Gold Standard Pre-WorkoutKofeina, Witaminy B6 i B12, KreatynaWsparcie metabolizmu energetycznego, zwiększenie wydolności

Podczas wyboru odpowiedniego⁣ suplementu przedtreningowego warto zwrócić uwagę na składniki aktywne oraz potencjalne skutki ich działania. Niektóre⁣ z tych produktów mogą zawierać substancje, które wpływają na zwiększenie masy mięśniowej, inne skupiają się na zwiększeniu energii i⁢ wytrzymałości. Ważne jest, aby dopasować suplement do⁣ własnych potrzeb oraz‌ celów treningowych, a‍ także ⁤konsultować jego stosowanie z lekarzem lub dietetykiem, szczególnie w przypadku osób z istniejącymi schorzeniami czy nietolerancjami.

Potencjalne⁢ skutki uboczne i⁣ jak ich unikać

Suplementy przedtreningowe są popularnym środkiem wspomagającym wielu sportowców w osiągnięciu⁢ lepszych wyników treningowych. Jednak, jak każdy produkt, mogą one nieść za sobą pewne skutki uboczne. ‍Najczęściej ​występujące to: bezsenność, nerwowość, a także problemy z żołądkiem. Te działania niepożądane wynikają przede⁢ wszystkim z⁣ obecności stymulantów ‍takich jak kofeina.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niechcianych⁤ reakcji, warto​ stosować się do kilku prostych zasad:

  • Zacznij od mniejszej dawki, aby sprawdzić reakcję organizmu.
  • Unikaj przyjmowania suplementów na kilka godzin przed snem.
  • Upewnij się, że inne spożywane substancje (np. ​kawa) ​nie zawierają dodatkowo stymulantów.

Zgodność z zaleceniami producenta ‌jest kluczem ⁢do bezpieczeństwa i efektywności produktów.

Oto krótkie zestawienie wspólnych skutków ⁣ubocznych⁢ i sugerowanych metod ich unikania w formacie​ tabeli:

Skutek ubocznyJak unikać
BezsennośćNie⁣ przyjmuj suplementów 5-6 godzin przed planowanym snem
NerwowośćStartuj z niską dawką, zwiększaj stopniowo
Problemy żołądkowePrzyjmuj suplementy w trakcie posiłku lub ‌tuż po nim

 

Zastępując chwilowy dyskomfort wiedzą i planem⁢ działania, można znacząco poprawić komfort ‍stosowania suplementów przedtreningowych oraz efektywność⁤ treningu.</ p>

Porady dotyczące​ bezpiecznego stosowania suplementów przedtreningowych

Bez względu na ⁣to, czy⁣ jesteś doświadczonym sportowcem, czy dopiero ⁣rozpoczynasz swoją przygodę ⁢z treningami,‌ ważne⁢ jest, aby używać suplementów przedtreningowych z rozwagą. Oto kilka istotnych porad, które pomogą Ci bezpiecznie korzystać z tego rodzaju produktów:

  • Przeczytaj skład: Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, dokładnie przeanalizuj jego‍ skład. Upewnij się, że nie zawiera substancji, na które jesteś uczulony lub które mogą negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie.⁤ Szukaj suplementów zawierających znane i przetestowane składniki, takie jak beta-alanina,‍ kofeina, czy citrulina.
  • Rozpocznij od mniejszej dawki: Jeśli ‌korzystasz ⁣z suplementu przedtreningowego po raz pierwszy, zacznij od mniejszej dawki, aby zobaczyć, jak twój organizm‍ reaguje. Możesz stopniowo zwiększać dawkę, ale nigdy nie przekraczaj zalecanej ilości podanej przez producenta.
  • Monitoruj efekty: Obserwuj, jak twoje ciało ‍reaguje ‌na suplement. Jeśli zauważysz jakiekolwiek⁣ niepokojące​ objawy, takie jak nadmierna nerwowość lub problemy z sercem, powinieneś rozważyć zmniejszenie ⁤dawki ‌lub całkowite zaprzestanie stosowania produktu.

Równie ważne jest, żeby nie łączyć różnych suplementów bez⁢ konsultacji z specjalistą. Interakcje między ⁤różnymi składnikami mogą prowadzić do nieprzewidzianych ⁢efektów ubocznych.‍ Poniższa tabela przedstawia przykłady popularnych ⁣składników znajdujących się w suplementach przedtreningowych oraz ich zalecane dzienne dawki:

SkładnikZalecana dzienna dawka
Kofeina100-300 ​mg
Beta-alanina2-5 g
Citrulina6-8 g

Dobre praktyki zakładają także, że suplementy przedtreningowe powinny być stosowane ​odpowiedzialnie w kontekście całokształtu diety i⁤ stylu życia. Dbaj o zrównoważony plan żywieniowy⁣ oraz odpowiednią ilość odpoczynku, co jest fundamentem do ‌osiągnięcia najlepszych rezultatów w treningach. Nie‍ pozwól,⁣ aby suplementy stały się substytutem dla zdrowych nawyków żywieniowych i życiowych.

Rekomendacje personalizowane na podstawie typu treningu i celów fitness

Dobór odpowiedniego suplementu przedtreningowego może być kluczowy dla⁤ osiągnięcia założonych celów treningowych. Aby uprościć wybór, warto wziąć pod uwagę własne cele ‌fitness oraz rodzaj⁢ aktywności ‍fizycznej, jaki wykonujemy. Na przykład, osoby dążące‌ do zwiększenia‍ siły mięśniowej mogą szukać produktów bogatych w kreatynę, podczas gdy ci, którzy potrzebują energii na długotrwałe treningi wytrzymałościowe, ​powinni rozważyć suplementy z dodatkiem ⁣kofeiny oraz​ beta-alaniny.

Proponowane suplementy w zależności​ od celów ‌fitness:

  • Zwiększenie siły i masy ​mięśniowej: suplementy z kreatyną, proteinami i‍ BCAA (rozgałęzione łańcuchy aminokwasów)
  • Poprawa wytrzymałości: produkty zawierające ‍kofeinę, beta-alaninę oraz taurynę
  • Szybsza regeneracja: suplementy z elektrolitami i glutaminą, które pomagają w szybszym odzyskaniu sił po treningu

W oparciu ⁤o te sugestie można znacznie efektywniej dobierać ​suplementy wspierające ⁤indywidualne potrzeby i cele treningowe.

Ponadto, dla lepszego zrozumienia, jak różne suplementy wpisują się⁤ w poszczególne rodzaje treningów, poniżej tabela przedstawia zalecane suplementy. Skupiono się na najpopularniejszych celach treningowych:

Typ treninguZalecany suplementCel
Trening‌ siłowyKreatyna, BCAA, Whey​ ProteinZwiększenie siły‌ mięśniowej
CrossfitBCAA, Beta-alanina, ElektrolityPoprawa wytrzymałości i regeneracja
Bieganie, jazda na rowerzeKofeina,‍ Tauryna, IzotonikiWzrost​ energii i wydolności

Najczęstsze pytania i Odpowiedzi

Q&A: Suplementy Przedtreningowe: Przewodnik po Skutecznych⁢ Produktach

1. ‌Co to są suplementy przedtreningowe?

Suplementy przedtreningowe to ⁢produkty stosowane przez osoby aktywne fizycznie, mające na celu poprawę ⁢wydolności, siły, wytrzymałości oraz skupienia podczas treningu. Zazwyczaj‍ zawierają mieszankę składników takich jak kofeina, beta-alanina, kreatyna i aminokwasy.

2. Jakie są główne zalety stosowania suplementów przedtreningowych?

Główne korzyści związane‌ ze‍ stosowaniem suplementów przedtreningowych obejmują zwiększenie poziomu energii, poprawę‌ wytrzymałości i wydajności, a także lepsze skupienie podczas wysiłku. Mogą również przyczynić się do szybszej regeneracji​ między seriami ćwiczeń.

3. Czy ⁣suplementy przedtreńningowe są bezpieczne?

Suplementy⁤ przedtreningowe są⁣ uznawane za⁤ bezpieczne dla zdrowych dorosłych ​osób, jeśli stosowane są zgodnie z ⁢zaleceniami producenta. Jednakże, ze względu na ‌obecność stymulantów jak kofeina, nie są polecane osobom z problemami kardiologicznymi, ciężarnym czy karmiącym piersią. Zawsze ‌warto skonsultować ich używanie z lekarzem.

4. Jakie są najpopularniejsze składniki⁣ suplementów przedtreningowych?

Najpopularniejsze składniki to kofeina,‌ poprawiająca czujność i zwiększająca energię; beta-alanina, która pomaga ⁤wytwarzać karnozynę pomagającą zmniejszać uczucie zmęczenia; kreatyna, zwiększająca wydajność i wspomagająca rozwój mięśni; oraz różne aminokwasy, które wspierają regenerację i rozwój mięśniowy.

5. ⁢Jak⁤ prawidłowo‌ dawkować suplementy przedtreningowe?

Dawkowanie⁢ suplementów​ przedtreningowych zależy od konkretnego produktu. Zazwyczaj producenci ⁢dostarczają szczegółowe‌ instrukcje dotyczące ich stosowania. Zaleca się rozpoczęcie​ od niższej dawki, ⁢aby sprawdzić tolerancję organizmu na produkt, a następnie ewentualne ‍zwiększanie dawki w miarę potrzeby.

6. ‍Czy istnieją jakieś znane skutki uboczne stosowania suplementów przedtreningowych?

Najczęstsze skutki uboczne ‍to bezsenność, niepokój, przyspieszone​ bicie serca, mdłości, i zaburzenia żołądkowo-jelitowe, które mogą wystąpić głównie ze względu na zawartość kofeiny ⁣i innych stymulantów. W razie wystąpienia poważnych objawów niepożądanych należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem.

7. Czy wszystkie osoby mogą korzystać z suplementów przedtreningowych?

Nie wszystkie ⁢osoby powinny korzystać z suplementów przedtreningowych. Osoby z ‍przewlekłymi chorobami, ​takimi​ jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, czy te⁤ w ⁢ciąży, powinny unikać stosowania tych produktów bez uprzedniej ​konsultacji z lekarzem.

8. Jak wybrać najlepszy suplement przedtreningowy?

Wybór najlepszego suplementu przedtreningowego zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz celów treningowych. Ważne jest, aby czytać etykiety‌ produktów, badać​ składniki oraz unikać produktów z niejasnymi listami składników. Oceny i recenzje‍ innych użytkowników oraz profesjonalne rekomendacje również ⁤mogą być pomocne w ⁢wyborze.

9. Czy‌ suplementy przedtreningowe mogą być stosowane przez wegan?

Tak, na rynku dostępne są suplementy⁤ przedtreningowe przeznaczone ⁤dla‌ wegan, nie zawierające składników pochodzenia zwierzęcego. Ważne jest, aby ‍sprawdzać etykiety i upewnić się, że wybrane produkty spełniają‍ kryteria wegańskie.

10. Czy efekty stosowania suplementów przedtreningowych są natychmiastowe?

Efekty stosowania suplementów przedtreningowych mogą ​być‍ odczuwalne zarówno natychmiast, jak i po dłuższym czasie regularnego stosowania. Niektóre składniki, jak kofeina, mogą dać ​natychmiastowy przyrost energii, podczas gdy inne, jak‍ beta-alanina, mogą ⁢wymagać dłuższego czasu, aby pokazać swoje pełne działanie.

Podsumowanie

W niniejszym artykule ‌przedstawiliśmy szczegółowy przewodnik ​po różnorodnych suplementach przedtreningowych, ⁣analizując ich skład,‍ potencjalne korzyści,‌ jak również możliwe ryzyko. Wybór odpowiedniego produktu powinien ‌być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb ‍oraz⁤ celów⁣ treningowych każdej ​osoby. Mimo że⁣ suplementy te‍ mogą znacząco wspierać wydajność treningową, zawsze zalecamy konsultację z lekarzem lub dietetykiem przed ich włączeniem do ​codziennej rutyny. Pamiętaj, że żaden suplement nie zastąpi zbilansowanej diety i odpowiedniego programu treningowego. Zachęcamy do dalszego dokształcania się i ⁢świadomego podejścia do tematu suplementacji, co pozwoli na osiągnięcie maksymalnych korzyści z bezpiecznej i efektywnej praktyki zdrowotnej.

Jeśli szukasz trenera personalnego w Lublinie lub trenera personalnego online, aby ułożyć plan treningowy na siłownię lub dietę online, zapoznaj się z moimi usługami. Jako Dietetyk Online, gwarantuję profesjonalne podejście i indywidualnie dostosowane rozwiązania, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele zdrowotne i fitness.

Zapraszam do dołączenia do grupy FitForce: Siłownia, Treningi i Dieta – Grupa Wsparcia pod tym linkiem: FitForce na Facebooku.

Beta-alanina: Wszystko, co musisz wiedzieć o tym suplemencie

Kompleksowy przewodnik po najlepszych suplementach diety

Author: NaarQu

Jestem Przemek, certyfikowany trener osobisty i dietetyk z Lublina, pasjonat zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Jestem zawodnikiem i trenerem — specjalistą trójboju siłowego. Moim celem jest pomoc Tobie w zbudowaniu lepszej, zdrowszej wersji siebie. Ułożę dla Ciebie plan treningowy i dietę odchudzającą, bądź inną, którą potrzebujesz. Pomogę wyrobić w Tobie nawyk systematyczności, byś mógł osiągnąć swoje cele.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*