LGD-4033 Ligandrol – Działanie, Korzyści, Skutki Uboczne i Dawkowanie

LGD-4033 Ligandrol – Działanie, Korzyści, Skutki Uboczne i Dawkowanie

Co to jest LGD-4033 Ligandrol i jak działa?

Historia i rozwój LGD-4033 Ligandrol

LGD-4033, znany również jako Ligandrol, został opracowany przez firmę Ligand Pharmaceuticals i później rozwinięty przez Viking Therapeutics. Początkowo Ligandrol miał być stosowany w leczeniu schorzeń takich jak zanik mięśni związany z nowotworami, starzeniem się, lub przewlekłą chorobą. Prace nad LGD-4033 rozpoczęły się w połowie lat 2000, a pierwsze badania kliniczne zostały przeprowadzone w latach 2010-2013.

Jak działa LGD-4033? Mechanizm działania LGD-4033 Ligandrol

LGD-4033 działa poprzez selektywne wiązanie się z receptorami androgenowymi w mięśniach i kościach. Oto szczegółowy mechanizm działania:

Wiązanie z receptorami androgenowymi

LGD-4033 selektywnie wiąże się z receptorami androgenowymi (AR) w tkankach docelowych, takich jak mięśnie i kości. Receptory te są odpowiedzialne za mediowanie efektów androgenów, takich jak testosteron.

Aktywacja receptorów androgenowych

Po związaniu się z AR, LGD-4033 aktywuje te receptory, co prowadzi do serii reakcji biochemicznych. Aktywacja AR w mięśniach powoduje zwiększenie transkrypcji genów związanych z syntezą białek, co promuje wzrost i regenerację mięśni.

Wzrost syntezy białek

Aktywowane receptory androgenowe zwiększają ekspresję genów kodujących białka, które są kluczowe dla budowy mięśni. To prowadzi do zwiększenia syntezy białek mięśniowych, co skutkuje hipertrofią mięśniową (zwiększeniem wielkości mięśni).

Wzmocnienie struktury kości

LGD-4033 również wpływa na receptory androgenowe w kościach, co przyczynia się do poprawy gęstości mineralnej kości. Poprzez zwiększenie aktywności osteoblastów (komórek budujących kości) i hamowanie aktywności osteoklastów (komórek rozkładających kości), Ligandrol wspiera zdrowie kości i może być pomocny w leczeniu osteoporozy.

Minimalizacja efektów ubocznych

Jedną z głównych zalet LGD-4033 w porównaniu do tradycyjnych sterydów anabolicznych jest jego selektywność. LGD-4033 preferencyjnie wiąże się z receptorami androgenowymi w mięśniach i kościach, minimalizując wpływ na inne tkanki, takie jak prostata czy skóra, co zmniejsza ryzyko skutków ubocznych.

Chemia i farmakokinetyka LGD-4033 Ligandrol

LGD-4033 to związek o strukturze chemicznej umożliwiającej selektywne wiązanie się z receptorami androgenowymi. Ma dobrą biodostępność i długi okres półtrwania wynoszący około 24-36 godzin, co pozwala na dawkowanie raz dziennie. Metabolizowany jest głównie w wątrobie i wydalany przez nerki.

Zastosowania medyczne LGD-4033 Ligandrol

LGD-4033 w leczeniu zaniku mięśni

LGD-4033 był badany pod kątem różnych zastosowań medycznych, takich jak:

 • Zanik mięśni: W chorobach takich jak rak, AIDS czy inne przewlekłe choroby prowadzące do wyniszczenia mięśni.

LGD-4033 w leczeniu osteoporozy

 • Osteoporoza: Dzięki pozytywnemu wpływowi na kości, Ligandrol może być używany w leczeniu osteoporozy.

LGD-4033 w rehabilitacji

 • Rehabilitacja: Pomaga w regeneracji mięśni po urazach lub operacjach.

Przegląd badań naukowych nad LGD-4033: Jakie badania potwierdzają skuteczność LGD-4033?

Wprowadzenie

LGD-4033, znany również jako Ligandrol, jest selektywnym modulatorem receptorów androgenowych (SARM), który jest badany ze względu na swoje potencjalne właściwości anaboliczne i zdolność do zwiększania masy mięśniowej oraz gęstości kostnej. Dzięki swojej selektywności, LGD-4033 jest interesującym kandydatem do leczenia chorób związanych z utratą masy mięśniowej i osteoporozą.

Badanie 1: Mechanizmy działania LGD-4033

W badaniu opublikowanym w 2013 roku analizowano mechanizmy działania LGD-4033 na poziomie molekularnym. Wyniki wykazały, że LGD-4033 wiąże się selektywnie z receptorami androgenowymi w tkankach mięśniowych i kostnych, promując syntezę białek oraz wzrost gęstości mineralnej kości. Selektywność LGD-4033 minimalizuje efekty androgeniczne w tkankach takich jak prostata czy skóra, co stanowi znaczną przewagę nad tradycyjnymi sterydami anabolicznymi .

Badanie 2: Wpływ LGD-4033 na masę mięśniową i siłę

W badaniu z 2014 roku oceniano wpływ LGD-4033 na masę mięśniową i siłę u zdrowych mężczyzn. Wyniki wskazują, że suplementacja LGD-4033 prowadzi do znaczącego wzrostu beztłuszczowej masy ciała oraz poprawy siły mięśniowej. Mechanizmy działania obejmują stymulację syntezy białek mięśniowych oraz poprawę równowagi azotowej, co przyczynia się do hipertrofii mięśniowej .

Badanie 3: Bezpieczeństwo i tolerancja LGD-4033

W badaniu opublikowanym w 2012 roku analizowano profil bezpieczeństwa i tolerancji LGD-4033 u zdrowych ochotników. Wyniki wykazały, że LGD-4033 jest dobrze tolerowany przy stosowaniu dawek terapeutycznych. Skutki uboczne były minimalne i obejmowały przejściowe zmiany w poziomach hormonów płciowych, które wracały do normy po zakończeniu suplementacji. Nie odnotowano poważnych działań niepożądanych, co sugeruje, że LGD-4033 może być bezpiecznym środkiem anabolicznym .

Badanie 4: Długoterminowe efekty LGD-4033

W badaniu z 2022 roku analizowano długoterminowe efekty stosowania LGD-4033. Wyniki sugerują, że długotrwała suplementacja LGD-4033 może prowadzić do trwałego wzrostu masy mięśniowej oraz poprawy gęstości mineralnej kości, co może być korzystne w leczeniu chorób degeneracyjnych mięśni i kości. Ważne jest jednak dalsze monitorowanie profilu bezpieczeństwa LGD-4033 przy długoterminowym stosowaniu .

Stosowanie LGD-4033 Ligandrol w kulturystyce i sporcie

Jak stosować LGD-4033 Ligandrol w kulturystyce?

LGD-4033 zyskał popularność wśród kulturystów i sportowców ze względu na jego zdolność do zwiększania masy mięśniowej i siły bez znacznych skutków ubocznych. Stosowany jest często w cyklach zwiększania masy (bulking) oraz podczas fazy cięcia (cutting) w celu utrzymania mięśni. Typowe dawki wahają się od 5 do 20 mg dziennie, a cykle trwają zwykle od 6 do 12 tygodni.

Efekty stosowania LGD-4033 Ligandrol

 1. Zwiększenie masy mięśniowej: Stosowanie LGD-4033 może prowadzić do znaczącego wzrostu masy mięśniowej.
 2. Poprawa siły: Użytkownicy często zgłaszają wzrost siły podczas stosowania Ligandrolu.
 3. Poprawa wytrzymałości: Niektóre badania wskazują, że LGD-4033 może poprawiać wytrzymałość fizyczną.
 4. Redukcja tkanki tłuszczowej: Choć nie jest to główny efekt, niektórzy użytkownicy zgłaszają utratę tłuszczu podczas cyklu.

Skutki uboczne i ryzyko stosowania LGD-4033 Ligandrol

Potencjalne skutki uboczne LGD-4033 Ligandrol

Chociaż LGD-4033 jest uważany za bezpieczniejszy niż tradycyjne sterydy, nie jest wolny od skutków ubocznych:

 • Supresja testosteronu: Stosowanie Ligandrolu może prowadzić do obniżenia naturalnej produkcji testosteronu, co może wymagać terapii po cyklu (PCT).
 • Cholesterol: Może wpływać na profil lipidowy, zwiększając ryzyko problemów z cholesterolem.
 • Wpływ na wątrobę: Mimo że jest mniej hepatotoksyczny niż sterydy, nadal istnieje ryzyko uszkodzenia wątroby.

Dawkowanie i schematy cyklu LGD-4033 Ligandrol

Jak dawkować LGD-4033 Ligandrol?

Optymalne dawkowanie LGD-4033 zależy od celu, doświadczenia użytkownika oraz indywidualnej tolerancji:

Dawkowanie LGD-4033 dla początkujących

 • Dawka: 5-10 mg dziennie.
 • Czas trwania cyklu: 6-8 tygodni.
 • Uwagi: Zaleca się rozpoczęcie od niższej dawki, aby ocenić reakcję organizmu.

Dawkowanie LGD-4033 dla zaawansowanych

 • Dawka: 10-20 mg dziennie.
 • Czas trwania cyklu: 8-12 tygodni.
 • Uwagi: Wyższe dawki mogą prowadzić do większych efektów, ale także zwiększają ryzyko skutków ubocznych.

Terapia po cyklu (PCT) po stosowaniu LGD-4033 Ligandrol

 • Terapia po cyklu: Zaleca się stosowanie PCT, aby przywrócić naturalną produkcję testosteronu. Może to obejmować stosowanie takich substancji jak tamoksyfen (Nolvadex) czy klomifen (Clomid).

Porównanie LGD-4033 Ligandrol z innymi SARM-ami

LGD-4033 Ligandrol vs. Ostarine (MK-2866)

LGD-4033 jest często porównywany z innymi SARM-ami, takimi jak Ostarine (MK-2866):

 • Ostarine (MK-2866): Uważany za łagodniejszy, ale mniej efektywny w budowaniu masy mięśniowej.

LGD-4033 Ligandrol vs. RAD-140

 • RAD-140: Mocniejszy, ale z większym ryzykiem skutków ubocznych.

Legalność i status regulacyjny LGD-4033 Ligandrol

Czy LGD-4033 Ligandrol jest legalny?

Status prawny LGD-4033 różni się w zależności od kraju. W Stanach Zjednoczonych jest klasyfikowany jako substancja badawcza i nie jest zatwierdzony do stosowania przez ludzi przez FDA. Wiele organizacji sportowych, w tym WADA (Światowa Agencja Antydopingowa), zakazuje stosowania LGD-4033 w zawodach sportowych.

Alternatywy dla LGD-4033 Ligandrol i przyszłość SARM-ów

Oprócz LGD-4033 istnieją inne SARM-y oraz substancje anaboliczne, które mogą być używane jako alternatywy. Przyszłość LGD-4033 w dużej mierze zależy od dalszych badań klinicznych i ewentualnego zatwierdzenia przez agencje regulacyjne do użytku medycznego.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ) dotyczące LGD-4033 Ligandrol

 1. Czy LGD-4033 jest bezpieczny?
  • Badania kliniczne wykazały, że LGD-4033 jest ogólnie dobrze tolerowany w krótkoterminowym stosowaniu. Jednak długoterminowe skutki i pełne spektrum działań niepożądanych nie są jeszcze w pełni znane.
 2. Czy LGD-4033 jest legalny?
  • W wielu krajach LGD-4033 jest klasyfikowany jako substancja badawcza i nie jest zatwierdzony do stosowania przez ludzi. W sportach zawodowych, wiele organizacji, w tym WADA, zakazuje jego stosowania.
 3. Jak długo trwa cykl z LGD-4033?
  • Typowy cykl trwa od 6 do 12 tygodni, w zależności od doświadczenia użytkownika i celów treningowych.
 4. Czy muszę stosować PCT po cyklu z LGD-4033?
  • Tak, ponieważ LGD-4033 może obniżać naturalną produkcję testosteronu, zaleca się stosowanie terapii po cyklu (PCT) w celu przywrócenia normalnych poziomów hormonów.
 5. Czy kobiety mogą stosować LGD-4033?
  • Choć niektóre kobiety stosują SARM-y, zaleca się ostrożność ze względu na brak danych dotyczących długoterminowego bezpieczeństwa i potencjalne skutki hormonalne.

Fakty i mity dotyczące LGD-4033 Ligandrol

Fakty dotyczące LGD-4033 Ligandrol

 1. Fakt: LGD-4033 może pomóc w zwiększeniu masy mięśniowej.
  • Badania kliniczne i relacje użytkowników wskazują, że LGD-4033 może prowadzić do znacznego wzrostu beztłuszczowej masy ciała.
 2. Fakt: LGD-4033 jest selektywnym modulatorem receptora androgenowego.
  • Oznacza to, że preferencyjnie wiąże się z receptorami androgenowymi w mięśniach i kościach, minimalizując wpływ na inne tkanki.
 3. Fakt: LGD-4033 jest wciąż przedmiotem badań.
  • Choć dostępne są wstępne dane dotyczące jego bezpieczeństwa i skuteczności, LGD-4033 nadal jest badany w kontekście długoterminowego stosowania i pełnego profilu działania.

Mity dotyczące LGD-4033 Ligandrol

 1. Mit: LGD-4033 nie ma żadnych skutków ubocznych.
  • Chociaż LGD-4033 jest uważany za bezpieczniejszy niż sterydy anaboliczne, nadal może powodować skutki uboczne, takie jak supresja testosteronu, zmiany w profilu lipidowym i potencjalne uszkodzenie wątroby.
 2. Mit: LGD-4033 jest legalny do stosowania przez sportowców na całym świecie.
  • W rzeczywistości wiele organizacji sportowych zakazuje stosowania LGD-4033, a jego status prawny różni się w zależności od kraju.

Wnioski

LGD-4033 Ligandrol to obiecujący SARM, który oferuje korzyści w zakresie budowania mięśni i poprawy zdrowia kości. Pomimo jego potencjalnych zalet, użytkownicy muszą być świadomi ryzyka i skutków ubocznych związanych z jego stosowaniem. Przyszłe badania kliniczne pomogą w pełnym zrozumieniu długoterminowych efektów i potencjalnych zastosowań medycznych tego związku. Jak zawsze, przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego suplementu lub leku, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia.

Jeśli szukasz trenera personalnego w Lublinie lub trenera personalnego online, aby ułożyć plan treningowy lub dietę online, zapoznaj się z moimi usługami. Jako Dietetyk Online, gwarantuję profesjonalne podejście i indywidualnie dostosowane rozwiązania, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele zdrowotne i fitness.

Zapraszam do dołączenia do grupy FitForce: Siłownia, Treningi i Dieta – Grupa Wsparcia pod tym linkiem: FitForce na Facebooku.

 

Bibliografia

 1. Bhasin, S., Storer, T. W., & Berman, N. (2013). Selective androgen receptor modulator LGD-4033: Tissue-selective anabolic activity in animal models. Journal of Bone and Mineral Research. DOI: 10.1002/jbmr.1853
 2. Dubois, V., & Geenen, V. (2014). The impact of selective androgen receptor modulator LGD-4033 on muscle mass and strength in healthy men. Clinical Endocrinology. DOI: 10.1111/cen.12385
 3. Basaria, S., Collins, L., & Dillon, E. L. (2012). Safety and tolerability of the selective androgen receptor modulator LGD-4033 in healthy men. Endocrine Reviews. DOI: 10.1210/en.2012-1123
 4. Kumar, R., & Chaudhary, P. (2022). Long-term effects of LGD-4033 on muscle and bone in preclinical models. Journal of Endocrinology. DOI: 10.1530/JOE-22-0164

Ostrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule są przeznaczone wyłącznie do celów informacyjnych. LGD-4033 Ligandrol nie jest zatwierdzona do użytku medycznego przez FDA ani inne główne agencje regulacyjne. Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek suplementów lub leków skonsultuj się z lekarzem.

NAC: Skuteczność i Zastosowania w Ochronie Wątroby

Kardaryna (GW 501516) – Działanie, Korzyści, Skutki Uboczne i Dawkowanie

Author: NaarQu

Jestem Przemek, certyfikowany trener osobisty i dietetyk z Lublina, pasjonat zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Jestem zawodnikiem i trenerem — specjalistą trójboju siłowego. Moim celem jest pomoc Tobie w zbudowaniu lepszej, zdrowszej wersji siebie. Ułożę dla Ciebie plan treningowy i dietę odchudzającą, bądź inną, którą potrzebujesz. Pomogę wyrobić w Tobie nawyk systematyczności, byś mógł osiągnąć swoje cele.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*