Sekrety Dopingu w Sporcie: Jak Środki Dopingujące Wpływają na Wyniki i Zdrowie Sportowców

Dowiedz się, jakie ryzyko niesie doping, odkryj rodzaje, korzyści, skutki uboczne oraz stosowania Sterydów Anaboliczno-Androgennych.

Wprowadzenie do Środków Dopingujących w Sporcie: Czym Są Sterydy i Dlaczego Są Zakazane?

Doping w sporcie to stosowanie substancji lub metod mających na celu sztuczne zwiększenie wydolności fizycznej zawodników. Środki dopingujące są zakazane przez międzynarodowe organizacje sportowe, takie jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) oraz Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), ze względu na ich nieuczciwość, potencjalne zagrożenie dla zdrowia sportowców oraz naruszenie zasad fair play. W poniższym artykule przyjrzymy się szczegółowo różnym typom środków dopingujących, ich klasyfikacji oraz zastosowaniom, a także historii powstawania środków dopingujących i ich wpływu na sportowców.

Historia Powstawania Środków Dopingujących w Sporcie: Od Starożytności do Współczesności

Początki Dopingowania w Starożytności: Jak Starożytni Sportowcy Zwiększali Swoje Osiągi?

Stosowanie substancji mających na celu poprawę wyników sportowych nie jest nowym zjawiskiem. Już w starożytnej Grecji i Rzymie sportowcy i gladiatorzy stosowali różne substancje, aby poprawić swoje osiągi. W starożytnych igrzyskach olimpijskich sportowcy spożywali napary ziół i korzeni, aby zwiększyć swoją wytrzymałość i siłę. Niektóre z tych ziół miały właściwości pobudzające i były używane w celu zmniejszenia zmęczenia oraz poprawy koncentracji.

Rozwój Nowoczesnych Środków Dopingujących w XX Wieku: Od Testosteronu do Sterydów Anabolicznych

Testosteron: Pionier Nowoczesnych Sterydów Anaboliczno-Androgennych

Pierwsze nowoczesne środki dopingujące pojawiły się w latach 30. XX wieku. W 1935 roku niemieccy naukowcy Adolf Butenandt i Leopold Ruzicka niezależnie od siebie zsyntetyzowali testosteron, naturalny hormon płciowy produkowany głównie przez jądra u mężczyzn. To odkrycie otworzyło drogę do produkcji syntetycznych sterydów anaboliczno-androgennych (SAA). Testosteron stał się bazą dla wielu innych sterydów, które miały na celu zwiększenie masy mięśniowej i poprawę wydolności fizycznej.

Dianabol: Pierwszy Szeroko Stosowany Steryd Anaboliczny w Kulturystyce i Sporcie

Po II wojnie światowej, w latach 50., Związek Radziecki i inne kraje bloku wschodniego zaczęły eksperymentować z testosteronem i jego pochodnymi w celu poprawy wyników sportowców. W odpowiedzi na to, w 1958 roku, dr John Ziegler, amerykański lekarz, stworzył metandrostenolon (znany jako Dianabol) z testosteronu. Dianabol stał się jednym z pierwszych szeroko stosowanych doustnych sterydów anabolicznych i był wykorzystywany przez kulturystów oraz sportowców do szybkiego zwiększenia masy mięśniowej i siły. Dianabol zyskał popularność dzięki swojej skuteczności oraz możliwości stosowania w formie doustnej, co było wygodniejsze dla użytkowników.

Lata 60. i 70.: Wzrost Popularności i Rozwój Nowych Sterydów Anaboliczno-Androgennych

Dihydrotestosteron (DHT): Podstawa Nowych Sterydów i Jego Wpływ na Sport

Dihydrotestosteron (DHT) jest silnym metabolitem testosteronu, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju męskich cech płciowych. W latach 60. i 70. odkryto, że DHT może być wykorzystywany jako baza do tworzenia nowych sterydów anaboliczno-androgennych. DHT jest znacznie silniejszy niż testosteron, ale jego bezpośrednie stosowanie było ograniczone ze względu na silne skutki uboczne androgenne. Na bazie DHT powstały takie sterydy jak stanazolol, które miały na celu zwiększenie efektywności anabolicznej przy zmniejszeniu efektów androgenicznych.

Stanozolol (Winstrol): Steryd Oparty na DHT i Jego Rola w Sporcie

W 1962 roku wprowadzono stanozolol (znany także jako Winstrol), który został opracowany na bazie dihydrotestosteronu (DHT). Stanozolol stał się popularny wśród lekkoatletów i kulturystów ze względu na swoje działanie anaboliczne i minimalne efekty retencji wody. Stanozolol był szeroko stosowany w sporcie do poprawy siły i wydolności. Jego popularność wynikała również z mniejszego ryzyka wystąpienia efektów androgenicznych, co czyniło go bardziej atrakcyjnym dla szerokiego grona sportowców.

Nandrolon: Popularny Steryd o Zmniejszonym Działaniu Androgennym i Jego Zastosowania

W latach 60. i 70. rozwój sterydów anaboliczno-androgennych przyspieszył. Nandrolon (znany także jako Deca-Durabolin) został opracowany jako jeden z pierwszych sterydów o zmniejszonym działaniu androgennym w porównaniu do testosteronu. Nandrolon powstał z testosteronu przez usunięcie atomu węgla w pozycji 19, co skutkowało zmniejszeniem działania androgennego. Nandrolon stał się popularny wśród sportowców z powodu swoich właściwości anabolicznych i stosunkowo łagodnych skutków ubocznych. Jest on również wykorzystywany w medycynie do leczenia anemii oraz chorób wyniszczających.

Lata 80. i 90.: Era Nowoczesnych Sterydów i Hormonów Wzrostu w Sporcie

Trenbolon: Silny Steryd Anaboliczny i Jego Zastosowanie w Kulturystyce

W latach 80. pojawił się trenbolon, który początkowo był stosowany w weterynarii do zwiększenia masy mięśniowej i apetytu u bydła. Trenbolon został opracowany jako pochodna nandrolonu, z dodatkowymi modyfikacjami strukturalnymi zwiększającymi jego siłę anaboliczną i androgenną. Szybko zyskał popularność wśród kulturystów ze względu na swoje silne właściwości anaboliczne i androgennne. Trenbolon jest jednym z najsilniejszych dostępnych sterydów, ale także jednym z najbardziej ryzykownych pod względem skutków ubocznych. Jego działanie anaboliczne jest wyjątkowo silne, co prowadzi do szybkiego przyrostu masy mięśniowej i poprawy siły, jednak ryzyko związane z jego stosowaniem, w tym agresja, problemy z sercem i układem hormonalnym, sprawiają, że jest to środek używany z dużą ostrożnością.

Hormon Wzrostu (HGH): Nowa Klasa Środków Dopingujących i Ich Wpływ na Sport

W latach 80. sportowcy zaczęli również eksperymentować z hormonem wzrostu (HGH) jako środkiem dopingującym. HGH, produkowany naturalnie przez przysadkę mózgową, stymuluje wzrost tkanek i regenerację. Syntetyczny HGH stał się popularny ze względu na swoje potencjalne korzyści w zakresie zwiększenia masy mięśniowej i przyspieszenia regeneracji. HGH jest stosowany nie tylko w kulturystyce, ale także w wielu innych sportach wymagających szybkiej regeneracji i poprawy wydolności fizycznej.

Nowe Milenium: Innowacje w Dopingowaniu w Sporcie i Medycynie

Erytropoetyna (EPO): Rewolucja w Sportach Wytrzymałościowych i Jej Zastosowanie

W latach 90. i na początku XXI wieku zaczęto szeroko stosować erytropoetynę (EPO), hormon produkowany naturalnie przez nerki, który stymuluje produkcję czerwonych krwinek. EPO zyskało popularność szczególnie w sportach wytrzymałościowych, takich jak kolarstwo i biegi długodystansowe, ponieważ zwiększało zdolność transportu tlenu przez krew. Zwiększona liczba czerwonych krwinek poprawia wydolność tlenową, co jest kluczowe w sportach wytrzymałościowych. Jednak stosowanie EPO wiąże się z ryzykiem poważnych skutków ubocznych, takich jak zakrzepy krwi i nadciśnienie.

Peptydy i Czynniki Wzrostu: Nowe Możliwości Dopingowania w Sporcie i Ich Wpływ

W ostatnich latach sportowcy zaczęli używać różnych peptydów i czynników wzrostu, takich jak IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu) i GHRP (peptydy uwalniające hormon wzrostu). Te substancje mają na celu zwiększenie wydolności, regeneracji i masy mięśniowej poprzez różnorodne mechanizmy biologiczne. Peptydy te działają na poziomie komórkowym, stymulując procesy anaboliczne i regeneracyjne, co może prowadzić do szybszej odbudowy mięśni i poprawy wyników sportowych.

Indeks Anaboliczno-Androgenny (A/A): Kluczowy Wskaźnik Sterydów Anabolicznych w Sporcie i Medycynie

Indeks anaboliczno-androgenny (A/A) jest wskaźnikiem, który pomaga zrozumieć relację między działaniem anabolicznym (budowanie mięśni) a androgennym (wpływ na cechy męskie) steryda. Wskaźnik ten jest kluczowy w ocenie potencjalnych zastosowań terapeutycznych oraz ryzyka skutków ubocznych.

Zastosowanie Indeksu Anaboliczno-Androgennego (A/A) w Medycynie i Sporcie: Jakie Ma Znaczenie?

Indeks anaboliczno-androgenny jest używany do:

 • Oceny skuteczności i bezpieczeństwa sterydów: Sterydy o wysokim indeksie anaboliczno-androgennym są preferowane do celów terapeutycznych, ponieważ oferują więcej korzyści anabolicznych przy mniejszym ryzyku działań niepożądanych związanych z androgennością.
 • Dostosowywania dawek: Pozwala to lekarzom na dostosowanie dawek w zależności od potrzeb pacjenta, minimalizując ryzyko działań niepożądanych.
 • Regulacji w sporcie: WADA i inne organizacje mogą uwzględniać indeks A/A przy tworzeniu listy substancji zakazanych, aby lepiej zrozumieć potencjalne nadużycia i ryzyko dla zdrowia sportowców.

Przykłady Indeksów A/A dla Wybranych Sterydów Anaboliczno-Androgennych w Sporcie i Medycynie

 • Testosteron: Indeks anaboliczno-androgenny 1:1
  • Opis: Testosteron jest uznawany za podstawowy wzorzec dla porównania działania innych sterydów.
  • Zastosowanie: Zwiększenie masy mięśniowej, poprawa nastroju, poprawa libido.
  • Skutki Uboczne: Retencja wody, trądzik, zwiększone ryzyko chorób serca.
 • Nandrolon: Indeks anaboliczno-androgenny 4:1
  • Opis: Nandrolon ma silniejsze działanie anaboliczne niż androgenne, co czyni go popularnym w terapii i dopingu sportowym.
  • Zastosowanie: Leczenie anemii, zwiększenie masy mięśniowej, poprawa regeneracji.
  • Skutki Uboczne: Problemy z libido, zatrzymanie wody, wzrost poziomu prolaktyny.
 • Stanozolol: Indeks anaboliczno-androgenny 30:1
  • Opis: Stanozolol charakteryzuje się bardzo wysokim działaniem anabolicznym przy stosunkowo niskim działaniu androgennym.
  • Zastosowanie: Poprawa siły, minimalizacja retencji wody.
  • Skutki Uboczne: Problemy z wątrobą, zaburzenia hormonalne.

Typy Środków Dopingujących w Sporcie: Przegląd i Charakterystyka

Sterydy Anaboliczno-Androgenne (SAA): Najczęściej Stosowane Środki Dopingujące w Kulturystyce i Sporcie

Sterydy anaboliczne to syntetyczne pochodne testosteronu, naturalnego hormonu męskiego. Są stosowane w celu zwiększenia masy mięśniowej i siły.

 • Przykłady: Testosteron, nandrolon, stanozolol, boldenon.
 • Zastosowanie: Budowanie masy mięśniowej, poprawa siły i wytrzymałości.
 • Skutki Uboczne: Choroby serca, uszkodzenie wątroby, zaburzenia hormonalne, agresja, zmiany skórne.

Przykłady Popularnych Sterydów Anaboliczno-Androgennych: Zastosowanie i Skutki Uboczne

 1. Testosteron Enanthate
  • Opis: Popularna forma testosteronu stosowana w leczeniu niedoboru testosteronu u mężczyzn.
  • Indeks A/A: 1:1
  • Zastosowanie: Zwiększenie masy mięśniowej, poprawa nastroju, poprawa libido.
  • Skutki Uboczne: Retencja wody, trądzik, zwiększone ryzyko chorób serca.
 2. Methandrostenolone (Dianabol)
  • Opis: Jeden z pierwszych dostępnych sterydów anabolicznych, popularny w kulturystyce.
  • Indeks A/A: 90:10
  • Zastosowanie: Szybki przyrost masy mięśniowej i siły.
  • Skutki Uboczne: Uszkodzenie wątroby, retencja wody, wysokie ciśnienie krwi.
 3. Nandrolone Decanoate (Deca-Durabolin)
  • Opis: Steryd o silnym działaniu anabolicznym i niskiej androgenności.
  • Indeks A/A: 4:1
  • Zastosowanie: Leczenie anemii, zwiększenie masy mięśniowej, poprawa regeneracji.
  • Skutki Uboczne: Problemy z libido, zatrzymanie wody, wzrost poziomu prolaktyny.

Estry Sterydów: Funkcje, Różnice i Charakterystyka dla Sportowców

Estry są dołączane do sterydów anabolicznych w celu zmiany ich właściwości farmakokinetycznych, co wpływa na tempo wchłaniania, czas działania i okres półtrwania steryda w organizmie. Poniżej przedstawiam szczegółową charakterystykę najczęściej stosowanych estrów, ich okresy półtrwania oraz korzyści i wady.

Octan (Acetate): Krótkodziałający Estr i Jego Zastosowanie w Sporcie

 • Opis: Octan jest krótkołańcuchowym estrem, który jest szybko wchłaniany przez organizm. Jest często stosowany w formach sterydów wymagających częstych iniekcji.
 • Okres półtrwania: 1-3 dni
 • Korzyści: Szybkie działanie, szybka eliminacja z organizmu.
 • Wady: Wymaga częstych iniekcji, co może być niewygodne.
 • Przykłady: Trenbolon Acetate, Testosterone Acetate

Propionian (Propionate): Popularny Krótkodziałający Estr w Sporcie i Kulturystyce

 • Opis: Propionian jest krótkim estrem, który działa szybko, ale wymaga częstych iniekcji ze względu na krótki czas działania.
 • Okres półtrwania: 2-4 dni
 • Korzyści: Szybkie działanie, mniejsza retencja wody.
 • Wady: Wymaga częstych iniekcji, potencjalne podrażnienie w miejscu iniekcji.
 • Przykłady: Testosterone Propionate, Drostanolone Propionate

Fenylopropionian (Phenylpropionate): Średni Estr o Dłuższym Działaniu i Jego Wpływ na Sportowców

 • Opis: Fenylopropionian ma nieco dłuższy okres półtrwania niż propionian, dzięki czemu jest popularny w niektórych formach nandrolonu.
 • Okres półtrwania: 4-5 dni
 • Korzyści: Dłuższy czas działania, mniej częste iniekcje niż propionian.
 • Wady: Może powodować retencję wody, wciąż wymaga stosunkowo częstych iniekcji.
 • Przykłady: Nandrolone Phenylpropionate

Enantat (Enanthate): Średni Estr o Wolniejszym Uwalnianiu dla Długoterminowego Zastosowania

 • Opis: Enantat jest średniej długości estrem, który zapewnia wolniejsze uwalnianie sterydu do organizmu. Jest popularny w terapiach zastępczych testosteronu.
 • Okres półtrwania: 5-10 dni
 • Korzyści: Rzadsze iniekcje, stabilne stężenie we krwi.
 • Wady: Może powodować retencję wody, powolne początki działania.
 • Przykłady: Testosterone Enanthate, Methenolone Enanthate

Cypionat (Cypionate): Długołańcuchowy Estr dla Stabilnego Uwalniania Sterydów

 • Opis: Cypionat jest estrem o długim łańcuchu, podobnym do enantatu, ale z nieco dłuższym czasem działania.
 • Okres półtrwania: 6-12 dni
 • Korzyści: Rzadsze iniekcje, stabilne stężenie we krwi.
 • Wady: Może powodować retencję wody, powolne początki działania.
 • Przykłady: Testosterone Cypionate

Dekanoat (Decanoate): Estr o Bardzo Wolnym Uwalnianiu dla Rzadkich Iniekcji

 • Opis: Dekanoat jest długołańcuchowym estrem, który zapewnia bardzo wolne uwalnianie sterydu, co pozwala na rzadsze iniekcje.
 • Okres półtrwania: 10-14 dni
 • Korzyści: Bardzo rzadkie iniekcje, stabilne stężenie we krwi przez dłuższy czas.
 • Wady: Powolne początki działania, może powodować retencję wody.
 • Przykłady: Nandrolone Decanoate

Undekanoat (Undecanoate): Najdłużej Działający Estr dla Długoterminowych Terapii

 • Opis: Undekanoat jest jednym z najdłużej działających estrów, stosowany głównie w długoterminowych terapiach zastępczych testosteronu.
 • Okres półtrwania: 16-20 dni
 • Korzyści: Bardzo rzadkie iniekcje, długotrwałe uwalnianie.
 • Wady: Powolne początki działania, potencjalna retencja wody.
 • Przykłady: Testosterone Undecanoate

Izokapronian (Isocaproate): Estr o Średniej Długości dla Mieszanek Sterydowych

 • Opis: Izokapronian jest średniej długości estrem często stosowanym w mieszankach testosteronowych, takich jak Sustanon.
 • Okres półtrwania: 7-9 dni
 • Korzyści: Dłuższe działanie, rzadsze iniekcje w porównaniu do krótszych estrów.
 • Wady: Może powodować retencję wody.
 • Przykłady: Często spotykany w Sustanonie (mieszance testosteronowej)

Kapronian (Caproate): Estr o Zrównoważonym Uwalnianiu dla Stałego Działania

 • Opis: Kapronian jest podobny do izokapronianu i jest używany w formach sterydów anabolicznych do zapewnienia zrównoważonego uwalniania.
 • Okres półtrwania: 7-9 dni
 • Korzyści: Dłuższe działanie, rzadsze iniekcje.
 • Wady: Może powodować retencję wody.
 • Przykłady: Często spotykany w mieszankach testosteronowych

Laurynian (Laurate): Bardzo Długo Działający Estr dla Rzadkich Iniekcji

 • Opis: Laurynian jest bardzo długo działającym estrem, rzadko stosowanym w nowoczesnych preparatach ze względu na dostępność nowszych opcji.
 • Okres półtrwania: 18-24 dni
 • Korzyści: Bardzo rzadkie iniekcje.
 • Wady: Powolne początki działania, ograniczona dostępność.
 • Przykłady: Testosterone Laurate (rzadko stosowany)

Heptanian (Heptanoate): Mniej Popularny Estr dla Długoterminowego Stosowania

 • Opis: Heptanian jest mniej popularnym estrem, który ma podobne właściwości do enantatu.
 • Okres półtrwania: 6-10 dni
 • Korzyści: Dłuższe działanie, stabilne stężenie we krwi.
 • Wady: Może powodować retencję wody, mniej dostępny.
 • Przykłady: Boldenone Heptanoate

Klasyfikacja Środków Dopingujących w Sporcie: Kompleksowy Przegląd i Zastosowania

Substancje Zabronione w Każdym Czasie: Co Sportowcy Powinni Wiedzieć?

 • Sterydy anaboliczno-androgenne
 • Hormony peptydowe i czynniki wzrostu
 • Beta-2 agoniści (z wyjątkami)
 • Środki maskujące

Substancje Zabronione Tylko w Czasie Zawodów: Jakie Środki Są Zakazane?

 • Stymulanty
 • Narkotyki
 • Glukokortykosteroidy

Metody Zabronione: Jakie Techniki Są Niedozwolone w Sporcie?

 • Manipulacja krwi (transfuzje, doping krwi)
 • Manipulacja chemiczna i fizyczna (fałszowanie próbek)
 • Doping genetyczny

Najczęściej Zadawane Pytania (FAQ) o Środkach Dopingujących w Sporcie

Jakie Są Najczęstsze Skutki Uboczne Stosowania Sterydów Anabolicznych?

Skutki uboczne stosowania sterydów anabolicznych obejmują choroby serca, uszkodzenie wątroby, zaburzenia hormonalne, agresję oraz zmiany skórne, takie jak trądzik. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów i zaburzeń psychicznych.

Czy Stosowanie Sterydów Anabolicznych Jest Legalne?

Stosowanie sterydów anabolicznych bez recepty jest nielegalne w wielu krajach. W sporcie są one zabronione przez organizacje takie jak WADA i MKOl. Jednak w medycynie mogą być przepisywane przez lekarzy w celach terapeutycznych.

Jakie Są Alternatywy dla Sterydów Anabolicznych?

Alternatywy dla sterydów anabolicznych obejmują naturalne suplementy diety, treningi siłowe, odpowiednią dietę oraz regenerację. Peptydy i czynniki wzrostu są również stosowane jako alternatywne metody zwiększania masy mięśniowej i wytrzymałości.

Czy Stosowanie Hormonów Wzrostu (HGH) Jest Bezpieczne?

Stosowanie hormonów wzrostu (HGH) wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, takich jak powiększenie organów, problemy metaboliczne oraz zwiększone ryzyko nowotworów. Dlatego powinno być ono prowadzone tylko pod nadzorem lekarza.

Czym jest okres półtrwania?

Okres półtrwania to czas, w którym stężenie substancji (np. leku lub sterydu) w organizmie zmniejsza się o połowę. Jest to ważny wskaźnik farmakokinetyczny, który pomaga określić, jak długo substancja będzie aktywna w organizmie i jak często trzeba będzie ją podawać, aby utrzymać jej skuteczność terapeutyczną lub anaboliczną. Krótszy okres półtrwania oznacza częstsze dawkowanie, podczas gdy dłuższy okres półtrwania pozwala na rzadsze podawanie substancji.

Fakty i Mity o Środkach Dopingujących w Sporcie

Mit: Sterydy Anaboliczne Są Całkowicie Bezpieczne, Jeśli Są Stosowane Prawidłowo

Fakt: Nawet przy prawidłowym stosowaniu, sterydy anaboliczne mogą powodować poważne skutki uboczne, w tym choroby serca, uszkodzenie wątroby i zaburzenia hormonalne. Ich długotrwałe stosowanie jest szczególnie ryzykowne.

Mit: Naturalne Suplementy Diety Są Zawsze Bezpieczne i Skuteczne

Fakt: Nie wszystkie naturalne suplementy diety są bezpieczne lub skuteczne. Niektóre mogą zawierać nielegalne substancje lub być skażone. Zawsze warto konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek suplementu.

Mit: Hormon Wzrostu (HGH) Jest Bezpiecznym Sposobem na Zwiększenie Masy Mięśniowej

Fakt: HGH może powodować poważne skutki uboczne, takie jak powiększenie organów wewnętrznych, problemy metaboliczne oraz zwiększone ryzyko nowotworów. Jego stosowanie powinno być ograniczone do terapii medycznych i nadzorowane przez lekarza.

Mit: Wszyscy Zawodowi Sportowcy Stosują Doping

Fakt: Chociaż przypadki stosowania dopingu wśród zawodowych sportowców są znane, nie wszyscy sportowcy używają środków dopingujących. Wielu sportowców przestrzega zasad fair play i polega na naturalnych metodach treningowych oraz suplementacji.

Podsumowanie: Środki Dopingujące i Ich Wpływ na Sport, Zdrowie i Uczciwość Zawodów

Doping w sporcie jest poważnym problemem, który wpływa na zdrowie sportowców, uczciwość rywalizacji oraz integralność sportu. Środki dopingujące można podzielić na różne kategorie, a każda z nich ma swoje specyficzne działanie i skutki uboczne. Indeks anaboliczno-androgenny jest użytecznym narzędziem w ocenie i zarządzaniu stosowaniem sterydów anaboliczno-androgennych, zarówno w medycynie, jak i w kontekście antydopingowym. Edukacja i świadomość na temat zagrożeń związanych z dopingiem są kluczowe dla ochrony zdrowia sportowców i zachowania uczciwości w sporcie.

Bibliografia

 1. Frontera, W. R., & Ochala, J. (2015). Skeletal muscle: a brief review of structure and function. Calcified Tissue International, 96(3), 183-195.
 2. Haupt, H. A., & Rovere, G. D. (1984). Anabolic steroids: a review of the literature. The American Journal of Sports Medicine, 12(6), 469-484.
 3. Hartgens, F., & Kuipers, H. (2004). Effects of androgenic-anabolic steroids in athletes. Sports Medicine, 34(8), 513-554.
 4. Kicman, A. T. (2008). Pharmacology of anabolic steroids. British Journal of Pharmacology, 154(3), 502-521.
 5. Matsumoto, A. M. (2002). Andropause: clinical implications of the decline in serum testosterone levels with aging in men. The Journals of Gerontology Series A: Biological Sciences and Medical Sciences, 57(2), M76-M99.
 6. Pope, H. G., & Katz, D. L. (1988). Affective and psychotic symptoms associated with anabolic steroid use. The American Journal of Psychiatry, 145(4), 487-490.
 7. Thevis, M., & Schänzer, W. (2007). Mass spectrometry in doping control analysis. Current Organic Chemistry, 11(1), 105-128.
 8. WADA. (2021). World Anti-Doping Code International Standard Prohibited List 2021.

Jeśli szukasz trenera personalnego w Lublinie lub trenera personalnego online, aby ułożyć plan treningowy lub dietę online, zapoznaj się z moimi usługami. Jako Dietetyk Online, gwarantuję profesjonalne podejście i indywidualnie dostosowane rozwiązania, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele zdrowotne i fitness.

Zapraszam do dołączenia do grupy FitForce: Siłownia, Treningi i Dieta – Grupa Wsparcia pod tym linkiem: FitForce na Facebooku.

Ostrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule są przeznaczone wyłącznie do celów informacyjnych.  Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek suplementów lub leków skonsultuj się z lekarzem.

Kreatyna: Działanie, Korzyści, Dawkowanie i Fakty oraz Mity

Ostaryna (MK-2866) – Działanie, Korzyści, Skutki Uboczne i Dawkowanie

Author: NaarQu

Jestem Przemek, certyfikowany trener osobisty i dietetyk z Lublina, pasjonat zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Jestem zawodnikiem i trenerem — specjalistą trójboju siłowego. Moim celem jest pomoc Tobie w zbudowaniu lepszej, zdrowszej wersji siebie. Ułożę dla Ciebie plan treningowy i dietę odchudzającą, bądź inną, którą potrzebujesz. Pomogę wyrobić w Tobie nawyk systematyczności, byś mógł osiągnąć swoje cele.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*