Kreatyna: Działanie, Korzyści, Dawkowanie i Fakty oraz Mity

kreatyna

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów diety stosowanych w sportach siłowych i wytrzymałościowych. Jest to organiczny związek chemiczny, który odgrywa kluczową rolę w produkcji energii w mięśniach. Poniżej omówimy szczegółowo, czym jest kreatyna, jak działa na organizm, jakie są jej korzyści i potencjalne skutki uboczne oraz jak prawidłowo ją dawkować. Zajmiemy się również wpływem kreatyny poza sportem, a także najnowszymi badaniami i rekomendacjami dotyczącymi jej stosowania.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna (kwas α-metyloguanidynooctowy) to związek chemiczny naturalnie występujący w mięśniach szkieletowych. Około 95% całkowitej kreatyny w organizmie znajduje się w mięśniach, gdzie jest magazynowana jako fosfokreatyna. Pozostała część znajduje się w mózgu, nerkach i wątrobie.

Kreatyna jest syntetyzowana z trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny. Można ją również pozyskać z diety, przede wszystkim z mięsa i ryb. Suplementacja kreatyną stała się popularna ze względu na jej zdolność do poprawy wyników sportowych i zwiększenia masy mięśniowej.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna działa głównie poprzez zwiększenie dostępności fosfokreatyny w mięśniach. Fosfokreatyna jest kluczowym źródłem szybkiej energii w trakcie krótkotrwałych, intensywnych ćwiczeń, takich jak podnoszenie ciężarów, sprinty czy skoki. Podczas wysiłku fizycznego fosfokreatyna oddaje swoją grupę fosforanową do ADP (adenozynodifosforanu), przekształcając go z powrotem w ATP (adenozynotrójfosforan) – główne źródło energii komórkowej. Dzięki temu zwiększa się ilość dostępnej energii, co pozwala na wykonywanie dłuższych i bardziej intensywnych ćwiczeń.

Wpływ kreatyny na organizm

Zwiększenie siły i masy mięśniowej

Kreatyna jest jednym z najskuteczniejszych suplementów zwiększających siłę i masę mięśniową. Wielokrotne badania wykazały, że suplementacja kreatyną może zwiększyć masę ciała o około 1-2 kg w ciągu pierwszych 7 dni z powodu zatrzymania wody w mięśniach oraz wzrostu ich objętości. Regularne stosowanie kreatyny prowadzi do dalszego wzrostu masy mięśniowej poprzez zwiększenie syntezy białek mięśniowych.

Poprawa wydolności fizycznej

Kreatyna poprawia wydolność fizyczną w sportach wymagających krótkotrwałych, intensywnych wysiłków. Badania pokazują, że może ona zwiększyć wydolność o około 5-15%. Dzięki kreatynie sportowcy mogą trenować ciężej i dłużej, co przekłada się na lepsze wyniki sportowe.

Regeneracja mięśni

Kreatyna może przyspieszyć regenerację mięśni po intensywnym treningu, zmniejszając ból mięśniowy oraz wspomagając naprawę uszkodzonych tkanek. Przyspieszona regeneracja pozwala na częstsze treningi i szybszy powrót do pełnej sprawności po urazach.

Kreatyna poza sportem

Funkcje poznawcze

Niektóre badania sugerują, że kreatyna może wspierać funkcje poznawcze i poprawiać pamięć, zwłaszcza u osób starszych lub osób z niedoborami kreatyny. Suplementacja kreatyną może zwiększać zdolność do koncentracji oraz wspierać procesy myślowe. Kreatyna może również wspomagać zdolność do szybkiego przetwarzania informacji, co jest korzystne nie tylko w sporcie, ale także w codziennym życiu zawodowym.

Choroby neurodegeneracyjne

Badania kliniczne sugerują, że kreatyna może mieć potencjalne korzyści w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy Huntingtona. Wspiera ona funkcjonowanie mitochondriów, co może opóźniać degenerację neuronów. Działanie ochronne kreatyny na komórki nerwowe może pomóc w spowolnieniu postępu tych chorób oraz poprawie jakości życia pacjentów.

Ochrona serca

Kreatyna może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca poprzez poprawę funkcji komórek mięśnia sercowego oraz zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Działa ona jako wsparcie energetyczne dla serca, zwłaszcza podczas stanów niedokrwienia. Suplementacja kreatyną może również wspomagać regenerację serca po urazach oraz poprawiać ogólną wydolność układu krążenia.

Potencjalne skutki uboczne

Kreatyna jest uznawana za bezpieczny suplement diety dla zdrowych osób, gdy jest stosowana zgodnie z zaleceniami. Jednakże, niektóre osoby mogą doświadczyć skutków ubocznych, takich jak:

 • Zatrzymanie wody: Może prowadzić do zwiększenia masy ciała z powodu zatrzymania wody w mięśniach.
 • Skurcze mięśni: Rzadkie przypadki skurczów mięśni mogą wystąpić.
 • Problemy żołądkowo-jelitowe: Niektóre osoby mogą odczuwać bóle brzucha, nudności lub biegunkę.

Porównanie różnych form kreatyny

Na rynku dostępnych jest wiele różnych form kreatyny. Poniżej omówimy najpopularniejsze z nich, ich charakterystykę oraz różnice między nimi.

Monohydrat kreatyny

Opis: Najczęściej stosowana i najlepiej przebadana forma kreatyny. Charakteryzuje się wysoką skutecznością i jest stosunkowo tania.

Zalety:

 • Doskonała biodostępność
 • Liczne badania potwierdzające skuteczność
 • Niska cena

Wady:

 • Może powodować zatrzymanie wody

Kreatyna HCL (chlorowodorek kreatyny)

Opis: Kreatyna związana z kwasem chlorowodorowym. Charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością w wodzie i mniejszym ryzykiem zatrzymania wody.

Zalety:

 • Lepsza rozpuszczalność
 • Mniejsze ryzyko zatrzymania wody
 • Mniejsze dawki mogą być równie skuteczne

Wady:

 • Wyższa cena w porównaniu z monohydratem

Kre-Alkalyn (buferowana kreatyna)

Opis: Kreatyna z dodatkiem substancji buforujących, które mają zmniejszyć degradację kreatyny w żołądku.

Zalety:

 • Potencjalnie mniejsze ryzyko degradacji w żołądku
 • Mniejsze dawki mogą być skuteczne

Wady:

 • Brak wystarczających badań potwierdzających większą skuteczność
 • Wyższa cena

Kreatyna etylester

Opis: Kreatyna połączona z grupą etylową, co ma zwiększyć jej wchłanianie.

Zalety:

 • Lepsza rozpuszczalność w tłuszczach
 • Potencjalnie lepsze wchłanianie

Wady:

 • Mniej badań potwierdzających skuteczność
 • Wyższa cena

Którą formę kreatyny wybrać?

Monohydrat kreatyny pozostaje najczęściej rekomendowaną formą ze względu na swoją skuteczność, liczne badania potwierdzające jej działanie oraz niską cenę. Inne formy kreatyny mogą oferować pewne korzyści, takie jak lepsza rozpuszczalność lub mniejsze zatrzymanie wody, ale ich skuteczność często nie jest tak dobrze udokumentowana.

Dawkowanie kreatyny

Standardowe dawkowanie kreatyny obejmuje dwie fazy: fazę nasycenia i fazę podtrzymującą.

Faza nasycenia

W tej fazie zaleca się przyjmowanie 20 gramów kreatyny dziennie przez 5-7 dni, podzielonych na 4 dawki po 5 gramów każda. Faza nasycenia pomaga szybko zwiększyć poziom kreatyny w mięśniach.

Faza podtrzymująca

Po fazie nasycenia, dawka jest zmniejszana do 3-5 gramów dziennie, co pomaga utrzymać wysoki poziom kreatyny w mięśniach. Alternatywnie, można przyjmować 3-5 gramów dziennie od początku suplementacji, co również prowadzi do pełnego nasycenia mięśni kreatyną, ale trwa to dłużej (około 3-4 tygodnie).

Kreatyna w różnych grupach wiekowych

Kreatyna u młodzieży

Młodzież stosująca kreatynę pod nadzorem trenera i dietetyka może czerpać korzyści z poprawy wyników sportowych i szybszej regeneracji. Ważne jest, aby stosowanie kreatyny było dobrze przemyślane i monitorowane.

Kreatyna u osób starszych

Osoby starsze mogą korzystać z suplementacji kreatyną w celu poprawy funkcji poznawczych oraz wspomagania zdrowia mięśni i stawów. Kreatyna może również pomagać w zapobieganiu sarkopenii, czyli utracie masy mięśniowej związanej z wiekiem.

Najnowsze badania nad kreatyną

Kreatyna a zdrowie metaboliczne

Najnowsze badania wskazują, że kreatyna może mieć pozytywny wpływ na zdrowie metaboliczne, w tym na wrażliwość na insulinę i metabolizm glukozy. Może to być korzystne dla osób z cukrzycą typu 2 lub z ryzykiem jej rozwoju.

Kreatyna a depresja

Badania nad kreatyną sugerują również jej potencjalny wpływ na poprawę nastroju i łagodzenie objawów depresji. Kreatyna może wspierać funkcjonowanie mózgu poprzez zwiększenie dostępności energii w komórkach nerwowych.

Fakty i mity o kreatynie

Kreatyna, mimo swojej popularności, jest tematem wielu mitów i nieporozumień. Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęściej spotykanych mitów oraz fakty na temat kreatyny.

Mit: Kreatyna jest sterydem anabolicznym

Fakt: Kreatyna nie jest sterydem anabolicznym. Jest to naturalny związek chemiczny, który występuje w organizmie i jest spożywany w diecie. Suplementacja kreatyną jest legalna i bezpieczna, gdy stosowana zgodnie z zaleceniami.

Mit: Kreatyna powoduje uszkodzenie nerek

Fakt: Badania naukowe nie wykazały, aby kreatyna powodowała uszkodzenia nerek u zdrowych osób. Kreatyna jest bezpieczna dla większości ludzi, choć osoby z istniejącymi problemami nerkowymi powinny skonsultować się z lekarzem przed jej stosowaniem.

Mit: Kreatyna zatrzymuje wodę tylko w mięśniach

Fakt: Chociaż kreatyna może powodować zatrzymanie wody, większość tej wody znajduje się wewnątrz komórek mięśniowych, co jest korzystne dla wydajności mięśni. To zatrzymanie wody nie jest szkodliwe i może wspierać syntezę białek mięśniowych.

Mit: Kreatyna jest skuteczna tylko dla sportowców

Fakt: Kreatyna może przynosić korzyści nie tylko sportowcom, ale także osobom starszym, poprawiając funkcje poznawcze i wspomagając zdrowie mięśni. Może również wspierać zdrowie metaboliczne i sercowo-naczyniowe.

Mit: Trzeba robić przerwy w stosowaniu kreatyny

Fakt: Nie ma dowodów naukowych na to, że konieczne są przerwy w stosowaniu kreatyny. Długoterminowe stosowanie kreatyny jest uznawane za bezpieczne i nie wymaga cyklicznych przerw, chociaż niektóre osoby mogą preferować takie podejście.

Mit: Wszystkie formy kreatyny są równie skuteczne

Fakt: Monohydrat kreatyny jest najczęściej badanym i najbardziej skutecznym typem kreatyny. Inne formy kreatyny, takie jak kreatyna HCL czy kreatyna etylester, mogą mieć różne właściwości, ale monohydrat jest najlepiej udokumentowanym i najtańszym wyborem.

Mit: Kreatyna jest tylko dla mężczyzn

Fakt: Kreatyna jest skuteczna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Może przynosić korzyści wszystkim, niezależnie od płci, poprawiając wydolność fizyczną, siłę i masę mięśniową.

FAQ

Czy godzina brania kreatyny ma znaczenie?

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że konkretna godzina przyjmowania kreatyny ma istotny wpływ na jej skuteczność. Najważniejsze jest regularne przyjmowanie kreatyny, aby utrzymać stały poziom tego związku w mięśniach. Jednak niektóre badania sugerują, że przyjmowanie kreatyny bezpośrednio po treningu może być korzystne, gdyż zwiększa się wtedy wrażliwość komórek mięśniowych na kreatynę.

Czy trzeba spożywać kreatynę z posiłkiem?

Kreatynę można przyjmować zarówno z posiłkiem, jak i na pusty żołądek. Jednak przyjmowanie kreatyny z posiłkiem zawierającym węglowodany i białko może zwiększyć jej wchłanianie. Insulina wydzielana po posiłku może pomóc w transporcie kreatyny do mięśni.

Jak długo można stosować kreatynę?

Kreatynę można stosować długoterminowo. Nie ma dowodów na to, że długotrwałe stosowanie kreatyny jest szkodliwe dla zdrowych osób. Ważne jest jednak, aby przestrzegać zalecanych dawek i konsultować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Czy kreatyna jest odpowiednia dla kobiet?

Tak, kreatyna jest odpowiednia dla kobiet i może przynieść korzyści podobne do tych obserwowanych u mężczyzn, takie jak zwiększenie siły i masy mięśniowej oraz poprawa wydolności fizycznej.

Czy kreatyna powoduje odwodnienie?

Nie, kreatyna nie powoduje odwodnienia. Wręcz przeciwnie, kreatyna może zwiększać zawartość wody w komórkach mięśniowych. Ważne jest jednak, aby pić odpowiednią ilość wody podczas suplementacji kreatyną, aby utrzymać ogólną hydratację organizmu.

Podsumowanie

Kreatyna jest jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych suplementów diety, który może znacząco poprawić siłę, masę mięśniową oraz wydolność fizyczną. Stosowana zgodnie z zaleceniami, może przynieść wiele korzyści zarówno dla sportowców, jak i osób prowadzących aktywny tryb życia. Korzyści z kreatyny wykraczają poza sport, obejmując poprawę funkcji poznawczych, wsparcie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych oraz ochronę serca.

Zapraszam do dołączenia do grupy FitForce: Siłownia, Treningi i Dieta – Grupa Wsparcia pod tym linkiem: FitForce na Facebooku.

Najlepsze Ćwiczenia na plecy: Analiza ćwiczeń na rozwój mięśni pleców

Dieta śródziemnomorska: Kompletny przewodnik

Wchłanianie Magnezu: Porównanie Form Organicznych i Nieorganicznych

Author: NaarQu

Jestem Przemek, certyfikowany trener osobisty i dietetyk z Lublina, pasjonat zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Jestem zawodnikiem i trenerem — specjalistą trójboju siłowego. Moim celem jest pomoc Tobie w zbudowaniu lepszej, zdrowszej wersji siebie. Ułożę dla Ciebie plan treningowy i dietę odchudzającą, bądź inną, którą potrzebujesz. Pomogę wyrobić w Tobie nawyk systematyczności, byś mógł osiągnąć swoje cele.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*