Jak prawidłowo ułożyć zbilansowaną dietę dla dzieci?

Jak prawidłowo ułożyć zbilansowaną dietę dla dzieci?

Wprowadzenie⁤ prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych ⁢lat jest kluczowe dla zdrowia i prawidłowego rozwoju‌ dzieci. Zbilansowana dieta ​dostarcza niezbędnych składników odżywczych, które są potrzebne do wzrostu, nauki oraz ogólnego ⁣dobrego samopoczucia najmłodszych. ⁢W obliczu rosnącej ‍liczby problemów zdrowotnych związanych⁤ z niewłaściwym odżywianiem​ – takich jak otyłość, niedobory​ witamin i ‌minerałów czy problemy z koncentracją – coraz więcej rodziców i opiekunów zastanawia się, jak ułożyć optymalny jadłospis dla swojego dziecka.

Planowanie ⁤zbilansowanej ​diety dla dziecka wydaje się być trudnym zadaniem, tym ​bardziej w dynamicznie zmieniającym się świecie⁢ pełnym wysoko przetworzonej‍ żywności i wszechobecnych reklam. Zdrowe odżywianie⁣ dzieci to jednak nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim inwestycja w ich przyszłość. W‍ niniejszym artykule⁣ postaramy się wyjaśnić, jakie składniki odżywcze są niezbędne w⁤ diecie dziecka, podkreślić rolę regularnych⁤ posiłków i omówić ogólne zasady komponowania zdrowych i smacznych dań, które zadowolą młode podniebienia i przyczynią się do ich prawidłowego rozwoju.

Spis treści

Rola zbilansowanej diety w rozwoju dziecka

Układanie diety dla dziecka wymaga uwzględnienia wielu⁣ czynników, które zapewnią prawidłowy rozwój i zwiększą odporność. Zbilansowana⁤ dieta powinna być bogata w różnorodne składniki ⁢odżywcze, które są niezbędne do ⁤wzrostu, rozwoju umysłowego ‌oraz dobrego samopoczucia​ dziecka. Kluczowym elementem‌ jest⁤ dostarczanie odpowiedniej ilości protein, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów.

Składniki, które powinny znaleźć się w diecie każdego dziecie:

  • Białko – niezbędne dla budowy mięśni i⁢ innych tkanek, najlepsze źródła ⁣to mięso, ryby, jaja, a z roślin: strączki i orzechy.
  • Węglowodany -⁣ główne źródło energii, ważne ⁢jest, aby wybierać produkty pełnoziarniste, ‌takie jak⁤ brązowy ryż, makarony pełnoziarniste i pieczywo.
  • Tłuszcze – istotne dla rozwoju mózgu, szczególnie ważne ⁣są tłuszcze nienasycone ⁣znajdujące się w ⁣oliwie z oliwek, orzechach, oraz rybach morskich.
  • Witaminy i minerały – ważne dla prawidłowej pracy wszystkich systemów organizmu, szczególnie ⁣istotne są witamina D, żelazo i wapń.

Zasady odpowiedniego łączenia ‌produktów są równie ważne, jak wybór ⁣odpowiednich składników.⁢ Dobrze zbilansowane posiłki ⁣powinny obejmować produkty​ z ‌różnych grup żywnościowych, co zapewni dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Szczególną uwagę warto zwrócić na produkty, które są bogate w żelazo⁢ oraz witaminę ⁤C, ponieważ witamina C zwiększa wchłanianie ​żelaza.⁤ Poniższa tabela prezentuje przykładowe ⁤zestawienia produktów wspomagające prawidłowe łączenie składników:

Grupa produktówPrzykładowe produkty
BiałkowaChude mięso,⁤ ryby, jaja
WęglowodanowaPieczywo⁣ pełnoziarniste, kasze, makaron ‍pełnoziarnisty
TłuszczowaOleje roślinne,‍ awokado, orzechy
Witaminowo-mineralnaFrukty, ⁢warzywa (szczególnie bogate w witaminę C, jak papryka, kiwi, truskawki)

Zapotrzebowanie żywieniowe ⁤dzieci w różnych grupach wiekowych

Dostosowanie diety do wieku dziecka jest kluczowe dla jego zdrowego rozwoju i wzrostu. Niemowlęta (0-12 miesięcy) potrzebują diety bogatej w tłuszcze, ⁢które są niezbędne dla rozwoju ⁣mózgu. ⁤Mleko matki lub odpowiednie mleko modyfikowane powinno stanowić⁣ główne źródło pożywienia, a później​ należy ⁣wprowadzać pokarmy stałe, ‌takie jak puree warzywne.

Dla przedszkolaków (1-5 lat) bardzo ważna‌ jest ⁣dieta zróżnicowana, która ⁢zawiera dużo warzyw i owoców, całych ‍ziaren oraz białka zawartego w chudym mięsie, rybach i roślinach strączkowych. W tej grupie wiekowej dzieci ⁤wykazują zwiększoną aktywność fizyczną, ⁣dlatego ich dieta‍ powinna być odpowiednio ⁢bogatsza w kalorie, ale także pełna‌ witamin i minerałów​ wspierających rozwój.

Dzieci w wieku szkolnym (6-12 lat) potrzebują jeszcze więcej energetycznie bogatych posiłków, które ​wspomogą ich​ naukę i ciągły rozwój. Powinno się zwrócić szczególną uwagę na dostarczenie odpowiedniej ilości białka, wapnia, żelaza oraz witamin‍ grupy⁤ B, które są decydujące dla⁣ utrzymania dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.

Tabela zapotrzebowania kalorycznego dla dzieci w różnych grupach ⁤wiekowych
Grupa⁤ wiekowaKalorie na dzień
1-3 lata1000 – 1400 kcal
4-8 lat1400 – 1600 kcal
9-13 lat1600 – 2200 kcal

Wybór odpowiednich produktów spożywczych dla zdrowej diety dziecka

Wybierając produkty spożywcze tworzące dietę dla naszych dzieci, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich wartością odżywczą.​ Zboża pełnoziarniste są znakomitym źródłem węglowodanów złożonych, które dają ‍energię na cały dzień. Ważne są także różne rodzaje białka – zarówno ‌pochodzenia zwierzęcego jak ⁢i roślinnego. Produkty takie jak mięso, ryby, jaja czy rośliny strączkowe powinny być obecne w codziennym jadłospisie naszych pociech.

Lista odpowiednich produktów jest długa, ale​ kluczowe to:

  • owoce ⁤i warzywa – starajmy się, aby były to produkty‍ sezonowe,
  • nabiał – źródło wapnia, ważnego dla kości i zębów,
  • orzechy i nasiona -⁢ bogate w zdrowe tłuszcze i mikroelementy.

Opracowując jadłospis dla⁤ dziecka, warto ⁣posiłkować się tabelą produktów, ​która pomoże w diversyfikacji diety. ‍Poniżej prezentujemy przykładową tabelę produktów spożywczych z zalecaną częstotliwością spożywania:

ProduktCzęstotliwość spożywania
Czerwone mięso1-2 razy w tygodniu
Ryby2-3 razy w tygodniu
Jaja3-4 razy w‌ tygodniu
Warzywa liściastecodziennie
Owocecodziennie

Pamiętając‌ o zasadach zdrowego odżywiania, zapewnimy naszym⁢ dzieciom nie tylko smaczne, ale i pełnowartościowe posiłki na każdy dzień. Zbilansowana dieta‌ to inwestycja w ich zdrowy ‍rozwój i przyszłość.

Planowanie posiłków w oparciu o ⁣Piramidę Zdrowego Żywienia dla Dzieci

Przygotowanie odpowiedniego ​jadłospisu dla dzieci, ⁢które uwzględnia zasady ⁢Piramidy Zdrowego Żywienia, może wydawać się wyzwaniem, ale⁣ jest niezwykle⁢ ważne ⁣dla ich prawidłowego rozwoju. Rozpoczynając, należy pamiętać,‍ że dieta dziecka powinna ⁤być różnorodna, a każdy z głównych posiłków powinien‍ zawierać produkty ⁣z różnych grup ‍żywnościowych. ‌Kluczowe jest, aby na talerzu malucha znalazły się zarówno⁤ warzywa, jak i owoce, które dostarczają niezbędnych witamin i minerałów.

Przykładowy plan posiłków może‌ wyglądać następująco:

  • Śniadanie: płatki owsiane na mleku z dodatkiem świeżych owoców (na przykład truskawek lub jagód) i niewielką łyżeczką miodu.
  • Drugie śniadanie: kanapka z pełnoziarnistego pieczywa ⁢z serem i pomidorem oraz naturalny jogurt z owocami.
  • Obiad: ⁤filet z kurczaka, pieczone ziemniaki, surówka z marchewki.
  • Podwieczorek: smoothie z bananów, jabłek i szpinaku.
  • Kolacja: omlet z brokułami i papryką,⁣ kromka chleba pełnoziarnistego.

Planowanie i przygotowanie posiłków zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia dla Dzieci to doskonały sposób na edukację dzieci w zakresie zdrowych nawyków żywieniowych. Zachęcanie ​ich do ⁤wspólnego przygotowywania ​potraw może dodatkowo‌ zwiększyć ich‍ zainteresowanie zdrowym jedzeniem. Pamiętajmy, że dzieci uczą się przez naśladowanie – ⁢pokazując‌ im, jak‌ ważne jest zdrowe ​odżywianie, kładziemy fundament ​pod ich przyszłe zdrowe‍ nawyki.

Przykładowe zdrowe przepisy⁢ dostosowane do‍ wieku dziecka

Dzieci w ​różnym wieku mają różne potrzeby żywieniowe.‍ Dla niemowląt po ‍6. miesiącu życia, kiedy zaczynają być wprowadzane⁣ pokarmy stałe, można zacząć od prostych puree z warzyw, takich jak marchewka ​czy ⁤słodkie ziemniaki. Warto również​ wprowadzić puree owocowe, na ​przykład⁣ z jabłka czy gruszki, które są bogate w witaminy, ale łatwe do strawienia przez ​mały ‌brzuszek. Ponadto, warto dodać do diety niemowlęcia gotowane i ​zmiksowane ‌mięso np. indyk czy kurczak, które są świetnym źródłem białka.

Przedszkolaki potrzebują energii do zabawy i nauki, ⁤dlatego ich dieta powinna być bogatsza w węglowodany i białko, ale⁤ nadal bogata w‍ warzywa i owoce. Przykładowe‍ posiłki dla dziecka w tym wieku to:

  • Śniadanie: Owsianka ‌na mleku z dodatkiem świeżych owoców lub domowej roboty dżemu bez cukru,
  • Obiad: Zupa krem z dyni z ⁣kawałkami miękkiej, gotowanej piersi kurczaka,
  • Kolacja: Placuszki ⁣z cukinii serwowane z ⁤jogurtem naturalnym.

Dzieci w wieku szkolnym wymagają zróżnicowanej diety wspomagającej ich rozwój intelektualny i fizyczny. Wprowadzenie do diety ryb, które są źródłem omega-3, może pozytywnie⁣ wpłynąć na rozwój mózgu. Przykładowy jadłospis ⁣dla szkolniaka może wyglądać ​następująco:

PosiłekPrzykłady
ŚniadanieKanapki ⁣z pełnoziarnistego ‌chleba z ‍pastą jajeczną i ⁢świeżymi warzywami
Drugie śniadanieMix orzechów i suszonych owoców
ObiadStek z łososia z ryżem brązowym ​i warzywami na parze
KolacjaWrapy z kurczakiem grillowanym i dużą ilością sałaty

Jak unikać ​pułapek‌ żywieniowych –⁤ cukry, przetworzone ‌jedzenie‍ i inne​ zagrożenia

Unikanie pułapek żywieniowych podczas komponowania diet ⁤dla dzieci jest kluczowe w zapewnieniu ‌im zdrowego rozwoju. Jednym‍ z głównych zagrożeń są cukry proste, które⁣ często ukrywają się w atrakcyjnych dla⁤ dzieci produktach takich jak słodycze, napoje gazowane czy przetworzone soki. Ograniczenie ich⁢ ilości w diecie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju otyłości,​ cukrzycy typu ​2 czy próchnicy zębów.

Następnym aspektem jest przetworzone jedzenie. Produkty takie jak gotowe dania, chipsy czy fast foody są ‌zazwyczaj bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, sól i substancje ​dodatkowe,‌ które nie przynoszą żadnych korzyści odżywczych. Dla zachowania zdrowej diety powinno się promować spożywanie świeżych owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów czy chudego mięsa. Poniżej przedstawiam tabelę⁢ z przykładami zdrowych substytutów:

Zdrowy substytutZamiast
Domowe smoothie z owocówNapoje gazowane
Warzywne chipsy pieczone w domuChipsy ⁣z paczki
Całozbożowe makarony lub ryżBiałe makarony, biały ryż

Ostatnią⁤ ważną kwestią​ są ukryte zagrożenia w pozornie zdrowych produktach. Wiele jogurtów dziecięcych ‍czy płatków ‍śniadaniowych, które‍ są promowane jako bogate ⁢w witaminy i‌ minerały,​ często zawierają duże ilości dodanego cukru. Wybierając produkty należy zawsze uważnie czytać etykiety i rozumieć ich skład. Koncentracja na żywności całościowej i nienaruszonej powinna stać się nawykiem, który przekształci ⁣nasze podejście do ​zdrowego odżywiania dzieci od najmłodszych lat.

Wprowadzenie zdrowych nawyków ‍żywieniowych od ⁢najmłodszych lat

Zdrowe nawyki żywieniowe są kluczowym elementem⁢ prawidłowego rozwoju każdego dziecka.‍ Odpowiednio skomponowana dieta powinna wspierać rozwój fizyczny i intelektualny, a ‌także przyczyniać się do budowania silnego ‌systemu odpornościowego. Przedstawienie ‍dzieciom zróżnicowanych posiłków już od najmłodszych lat to inwestycja w ich przyszłe zdrowie.

Podstawy zbilansowanej diety dla dzieci opierają się na kilku podstawowych składnikach:

  • Warzywa i owoece – źródło witamin, minerałów i błonnika, które powinny stanowić⁣ podstawę każdego posiłku.
  • Białko – zarówno zwierzęce (np. mięso, ryby, jajka), jak i roślinne (np. strączki, orzechy, nasiona), niezbędne do prawidłowego rozwoju mięśni i tkanek.
  • Tłuszcze zdrowe – takie​ jak tłuszcze​ roślinne⁢ (np. oliwa z oliwek, olej lniany) i omega-3 (np.‍ z ryb tłustych), które⁢ są ważne dla rozwoju mózgu.
  • Węglowodany złożone – dostarczające energii przez dłuższy​ czas, ‌np. produkty pełnoziarniste.

Planowanie posiłków⁣ dla ⁣najmłodszych nie⁣ musi być czasochłonne ani skomplikowane. Oto ⁣przykładowy plan dnia:

PosiłekPrzykłady
ŚniadanieCiasteczka owsiane, koktajl owocowy
II śniadanieKanapka z pełnoziarnistego chleba z łososiem
ObiadZupa pomidorowa, kotlet z indyka, kasza, surówka
PodwieczorekJogurt naturalny z owocami
KolacjaOmelet z warzywami

Wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe, warto także uczyć dzieci, jak ważny jest ⁤regularny ruch i odpowiednia ilość snu, które współdziałają z dietą, wzmacniając ogólną kondycję organizmu. ​Zachęcajmy dzieci do wspólnego gotowania i eksperymentowania z⁢ różnymi składnikami, aby zainteresować je zdrowym jedzeniem i nauczyć samodzielności w wyborach żywieniowych.

Monitoring i‌ ocena diety dziecka – kiedy skonsultować ⁣się z dietetykiem

Nadzór nad dietą dziecka jest istotny w każdym etapie jego rozwoju, ‍gdyż odpowiednie żywienie ma kluczowe ⁣znaczenie ⁢dla zdrowia i prawidłowego wzrostu.⁣ Jednak⁣ nie zawsze łatwo jest ocenić, czy ‍nasze działania są wystarczające. W pewnych sytuacjach zaleca się konsultację z dietetykiem, który pomoże dostosować jadłospis do indywidualnych ⁢potrzeb dziecka.

Kiedy warto zwrócić się o pomoc do‌ specjalisty? Przede wszystkim, jeśli zauważymy u naszego dziecka objawy takie jak chroniczne zmęczenie, brak apetytu, nagła ⁢zmiana‍ wagi czy​ problemy z koncentracją. ‍Ponadto, ​jeżeli dziecko‍ ma specyficzne potrzeby żywieniowe, wynikające z chorób takich jak alergie pokarmowe, ⁣nietolerancje czy cukrzyca,‍ konsultacja z dietetykiem jest niezbędna.

Znak ⁣alarmowyMożliwa przyczynaDziałanie
Niechęć do jedzenianiedobory witamin/minerałówZasięgnij porady dietetyka
Zmiana wagizaburzenia odżywianiaMonitorowanie diety i ewentualna korekta
Problemy z ‍koncentracjąniedobory ​żelazaOpracowanie planu bogatego w żelazo

Warto ‍również pamiętać, że dietetyk nie ‌tylko pomoże dostosować⁣ dietę, ale również wskaże jak edukować dziecko w zakresie zdrowego⁢ odżywiania. To inwestycja ‍w jego przyszłość, wspierająca rozwój dobrych nawyków żywieniowych, które mogą zapobiec wielu chorobom ⁢cywilizacyjnym.

Najczęstsze pytania ‌i Odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi: Jak prawidłowo ułożyć zbilansowaną dietę dla ‌dzieci?

Q1: Co to znaczy, że dieta ⁣jest zbilansowana?

A1: Zbilansowana dieta oznacza takie dobieranie produktów żywnościowych, by dostarczały one wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach, które są potrzebne⁢ do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. Wśród tych składników‌ znajdują się białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne.

Q2: Jakie składniki pokarmowe są⁣ szczególnie ważne w diecie dzieci?

A2:⁢ W diecie ⁣dziecka kluczowe są białka (dostępne w mięsie,‌ rybach, jajach, produktach mlecznych), węglowodany (zwłaszcza złożone, jak te w pełnoziarnistych produktach chleba czy makaronów), tłuszcze⁤ (zdrowe źródła to np. oliwa z oliwek, ⁣ryby, awokado), a także witaminy i minerały, takie jak wapń, żelazo czy‌ witaminy z grupy B⁣ i witamina D.

Q3: Jak często i w jakich porcjach dzieci powinny jeść?

A3: Ogólnie zaleca się, żeby dzieci jadły regularnie,⁤ co 3-4 godziny, zazwyczaj w ramach trzech ⁤głównych posiłków i 2-3 przekąsek. Wielkość porcji​ powinna ⁣być⁣ dostosowana ‍do wieku, wagi i poziomu aktywności fizycznej dziecka.

Q4: ⁤Czy istnieją produkty, których należy unikać ‌w⁣ diecie dziecięcej?

A4:​ Należy ograniczać spożycie produktów wysoko przetworzonych, bogatych w cukry proste (słodycze, niektóre rodzaje jogurtów, słodkie napoje), a także tłuszczów ⁢trans (np. w⁤ fast foodach, niektórych rodzajach ciastek). Zaleca się także monitorowanie spożycia⁣ soli.

Q5: Jak zachęcić dziecko do ⁣jedzenia‍ warzyw i‍ owoców?

A5: Można próbować różnych‌ strategii, jak serwowanie warzyw i‍ owoców w atrakcyjnej formie (np. kształty, mini-przekąski, smoothies), zaangażowanie dzieci w ​proces przygotowania ‌posiłków, czy regularne wprowadzanie nowych ‍smaków. Ważne jest też uczenie przez przykład – dzieci często naśladują nawyki żywieniowe rodziców.

Q6: Czy suplementy diety są ​potrzebne w diecie dziecka?

A6: Zazwyczaj zdrowa i zbilansowana dieta dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jednak w pewnych przypadkach (np. niedobory witaminy D w regionach o mniejszej ilości słońca, wegetariańska dieta bez​ odpowiedniego zbilansowania) ‍może być zalecone uzupełnienie diety w specyficzne suplementy. Zawsia warto konsultować takie decyzje z pediatrą.

Q7: ‍Jak wygląda idealny ​jadłospis dla dziecka na jeden dzień?

A7: Taki jadłospis powinien zawierać⁤ na śniadanie pełnoziarniste płatki z mlekiem lub jogurtem i owocami, podwieczorek w postaci pokrojonych owoców, ⁣obiad ​składający się z ​porcji ⁢białka (np. pieczona ryba), warzyw (np. gotowane na parze) i złożonych węglowodanów (np.⁢ brązowy ryż), a kolacja może zawierać na przykład kanapki z całodziennego⁤ pieczywa z różnorodnymi dodatkami⁤ jak sałata, pomidor, szczypiorek i chudy twaróg.

Q8: Czy dieta dziecka powinna być różnorodna?

A8: Tak, różnorodność w diecie jest kluczowa, gdyż pozwala ‌na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także przyczynia się do rozwijania przez dziecko zdrowych nawyków żywieniowych oraz przyzwyczajenia do różnych smaków i tekstur ‌pokarmów.

Podsumowanie

Podsumowując, prawidłowe ułożenie zbilansowanej diety dla dzieci jest kluczowym elementem zapewniającym ich zdrowy rozwój⁤ i dobre‌ samopoczucie. Jak widzieliśmy, wybieranie odpowiednich produktów bogatych w niezbędne składniki odżywcze, takie jak​ białka, tłuszcze, węglowodany, ‌witaminy i minerały, ‍ma istotne znaczenie. ​Przykładając wagę ⁤do różnorodności i umiarkowania,⁢ a także dostosowując posiłki do ⁣indywidualnych potrzeb i preferencji naszych dzieci, możemy efektywnie wspierać ich rozwój.

Zapamiętajmy⁤ o regularnym​ włączaniu do diety źródeł błonnika, odpowiedniej ilości płynów oraz ograniczaniu przetworzonych produktów bogatych w cukry i tłuszcze ⁣trans. Nie zapominajmy ​też o znaczeniu regularnych posiłków i wspólnego spędzania czasu przy stole, co pomaga⁢ w budowaniu zdrowych⁢ nawyków żywieniowych.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i co może działać dla⁣ jednego, nie zawsze będzie odpowiednie dla innego.⁤ W przypadku wątpliwości warto ‍skonsultować się z pediatrą lub dietetykiem, który⁢ pomoże dostosować‍ dietę do specyficznych potrzeb zdrowotnych i żywieniowych naszego dziecka. Zbilansowana dieta to fundament ⁢zdrowego dzieciństwa, który wpłynie na całe przyszłe⁢ życie naszych dzieci. Dbajmy o to⁤ z ⁤odpowiednią wiedzą i troską.

Jeśli szukasz trenera personalnego w Lublinie lub trenera personalnego online, aby ułożyć plan treningowy na siłownię lub dietę online, zapoznaj się z moimi usługami. Jako Dietetyk Online, gwarantuję profesjonalne podejście i indywidualnie dostosowane rozwiązania, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele zdrowotne i fitness.

Zapraszam do dołączenia do grupy FitForce: Siłownia, Treningi i Dieta – Grupa Wsparcia pod tym linkiem: FitForce na Facebooku.

Co jeść by trening był jeszcze bardziej efektywny?

Odżywianie w Ciąży i Laktacji: Klucz do Zdrowia Matki i Dziecka

Author: NaarQu

Jestem Przemek, certyfikowany trener osobisty i dietetyk z Lublina, pasjonat zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Jestem zawodnikiem i trenerem — specjalistą trójboju siłowego. Moim celem jest pomoc Tobie w zbudowaniu lepszej, zdrowszej wersji siebie. Ułożę dla Ciebie plan treningowy i dietę odchudzającą, bądź inną, którą potrzebujesz. Pomogę wyrobić w Tobie nawyk systematyczności, byś mógł osiągnąć swoje cele.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*